1. Viyana Kuşatması Neden Başarısız oldu?

27 Eylül-16 Ekim 1529 tarihleri arasında; Avusturya başkenti Viyana’nın Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı kuvvetleri kadar kuşatılması I. Viyana Kuşatması olarak adlandırılır. Bu savaş sonunda kale alınamamış ve Osmanlı ordusu İstanbul’a dönmüştür.

Kanuni Sultan Süleyman (1. Süleyman) 1529 senesinin mayısında sayısı 350 bine yakında olacak olan (bazı kaynaklara kadar bu sayı 120 bin’dir) dev bir ordu ile Viyana’ya sefere çıktı. O sene, dönemin en yağışlı yazı yaşanıyordu. Askerler, çamura saplanan toplarını geride bıraktı. Viyana yakınlarına da bu şartlar nedeniyle ama beş ayda varabildi. Ordu yıprandı. Bu esnada Viyanalılara takviye geldi ve hazırlıklarını tamamladılar. Şiddet sayılarını iki misline çıkardılar. Bu aksilikler yaşanmasa Kanuni, büyük muhtemelen Avusturyayı almış olacaktı. Kuşatmanın başarısızlığını hatırasına yapmak için pişirilen hilal biçiminde çörekler, asırlar içerisinde ilerledi ve Kruvasan mutfaklara girmiş oldu.

Savaşın kaybedilmesinin bir öteki nedeni Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın yağmalamaya müsade vermemesi olarak da gösterilir. Şehri mahvolmuş olmamış şekilde olmak istiyorduk. öte yandan olası yağmalama; ayrıca halkın mukavemetini kıracak ayrıca de Osmanlı askerlerini hızlandıracaktı. Hem Sobieski’nin saldırısında paşa kuşatmayı kaldırmamış, düşmanlarına aleyhinde etkin bir hamle yönetmemişti. Tüm bu veriler ışığında geri hizmetteki kuvvetlerle birlikte toplamı 350 bini bulan Osmanlı ordusu bozgun yedi.

Kara Mustafa paşa yenilgi ardından, yeni bir sefer yapmak istediğini padişaha belirtir ve masrafını karşılayacağını söyler. Ancak ulema ve bir takım devlet adamları padişaha Merzifonlunun Avrupa’da yeni bir devlet kurabileceğini söylerler (Merzifonlu çok pozitif düşmana sahipti). Bunun üstüne padişah ferman çıkarır ve Merzifonlu Belgrad’da idam edilir. İdamı sırasında hiç bir şekilde direnmemiştir. Kuşatmanın arkasında şehrin en büyük kilisesinde, görevi Türklerin gelişini haber vermek olan bir memur 1960’lara kadar görevini sürdürür.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*