Acı Biberin Bilinmeyen Faydaları

Acı biber; anavatanı Amerika Kıtası olan adeta 10 bin takvim tarihe sahip bir vitamin deposu, Aztek ve Maya uygarlıkları tarafından keza yemeklerde kullanılmış ayrıca de hap olarak yararlanılmış mucize bir bitki. Denilen o ama, herkesin tanıdığı Kristof Kolomb göre Avrupa’ya getirilir ve birincil başlarda süs bitkisi olarak kullanılır. Acı biber, dünyanın adeta her ikliminde kolayca yetişen, iklim seçmeyen bir bitki türü. Hal böyle olunca da kendisine her mevsim derhal ulaşabiliyoruz. İster pişirme esnasında isterseniz sonradan koyun, etkisini kaybetmez.

Acı biberler, özellikle C, E, K ve A vitamini açısından zengindir. Acı kırmızı biberde limondan 7 kat daha pozitif C vitamini mevcuttur. 100 gram biberde yaklaşık 240 mg C vitamini vardır ki bu ortalama insan vücudunun ihtiyacının dört katıdır. 1 adet büyük (45 gram) acı biber ise 18 kaloriye sahiptir.

Bağırsakların sağlıklı çalışmasını karşılayan lif, acı biberlerde çokça bulunur. Kabızlık sorunu çekenlere en iyi ilaçtır. 100 gram acı biberde adeta 2 gram lif vardır. Fakat belirtelim, ülser hastaları için bu besin tüketilmemesi gerekenler listesinde yer almaktadır.

İçerdiği antioksidanlar ile bizi kansere karşısında da koruyan dostumuz; bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir, “kapsaisin” adlı maddesisi ile de vücudun hassas, duyarlı ya da daha ileri boyutta hasta bölgeleri için yatıştırıcı, iyileştirici tesir gösterir. Kapsaisin; bağırsak, akciğer kanserlerinde ve kan kanserlerinde etkin olmaktadır. Bu madde, beyinde endorfin salgılanmasını sağlar, endorfinin ise morfine benzer ağrı kesici etkisi vardır.

Kan dolaşımını hızlandıran acı biberler; bu yönüyle tansiyonu dengelemekte, tansiyon ve kan dolaşımının alışılagelmiş seyrettiği vücutlarda hipertansiyonu denetim altında tutmaktadır. İşte bu sayede bu yardımcı beslenme, tansiyon değerlerini adi seviyelerde olmasına muavin olur.

Kış aylarında kararında tüketilen biber, fazla üşümemizi önler. Özellikle elleri ve ayakları ısınmayanların acı biber yemeleri nasihat edilir. Kırmızı acı biber bir C Vitamini deposudur. Pek fakat içindeki C Vitamini limondaki C Vitamininden fazla daha fazladır. Eklem iltihabının niçin olduğu ağrıları azaltan acı biber, zona hastalığından daha sonra oluşan ağrıları da hafifletmektedir.

Metabolik hızı arttırdığı aşina biber, kalori yakmayı destekleyerek zayıflamaya asistan olur. Lokal halklar acı biberi çare yöntemlerinde de kullanırdı. Soğuklarda ayakkabılara konan acı biber donmadan etkilenme derecesini azaltır. Kanayan yaraya konan acı biber kanamayı durdurur ve iz bırakmadan iyileşmesini sağlardı. Acı biber alerjik reaksiyonlarda da başvurulan bir besindi. Baş ağrısı, soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılırdı. Hem ağrıyı geçiren özelliği ile diş ağrıları, yılan ısırıkları ve migrende de etkin bir maddeydi.

Mide rahatsızlıklarına sahip kişiler kesinlikle kontrollü bir şekilde biber tüketmeli. Gastrit ve ülser gibi mide hastalıkları için oldukça zararlı olabilen biberler, midede yanma ve ağrıya sebep olur. Ayrıca basur yani hemoroid şikayeti olanların da acı yiyeceklerden uzakta durması şarttır.

Yağları eritmeye asistan acı biber, özlem hissini bastırıp tokluk yaratır. Capsaicin maddesi mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Ödem söktürücü özelliği de olan acı biber yağ yakımına yardımcı olur. İştah açma özelliğinden dolayı – acı biber sevenlerin – kilolu olması da başka bir tartışma konusudur. Sunucu Mesut Yar, günde 1 kiloya yakın biber yiyerek 40 kilo verdiğini söyleyenler arasında. Her biberi değil Samandağ biberi yediğini de eklemiş.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*