Ağız Kokusunun Nedenleri

Öyle fazla kişi, sabah uyandığında ya da soğan, sarımsak gibi kokulu gıdalar tükettiğinde ağzının koktuğunu hisseder. Uzmanlara tarafından, bu koku aslında sıradan kabul ediliyor. Fakat bu gene! durum, bazı istisnalarla bozuluyor.

Çünkü kimi vakit genel beden sağlığında oluşan bir bozukluğun habercisi de olabiliyor. Uzmanlar, ağız kokusunun gerçekten bir rahatsızlık olmadığını belirtiyor. diş hekimi Açlık Demir Molla Mustafa, ağız kaynaklı kokuların karaciğer, mide, böbrek, bademcik gibi sorunlarda da ortaya çıkabildiğini belirtti. Mustafa, kişinin kendine olan özgüvenini negatif yönde etkileyen ağız kokusunun, ağız içerisinden, solunum yolu veya sindirim sisteminden gelen kokulardan kaynaklandığını vurguladı. Ağız kokusunun, bireylerin sosyal yaşantısını etkileyen yaygın bir sorun olduğunu vurgulayan Mustafa, ağız kokusunun nedenleri hakkında şunları söyledi

“Fena ağız hijyeni, çare edilmemiş çürükler, dişeti hastalıkları, ağızdaki ülserasyonlar, ağız kuruluğu, uygunsuz ve uyumlu bakımı yapılmayan protezler, dil üzerinde biriken bakteriler, karaciğer, mide, böbrek, bademcik gibi sağlık durumu sorunları…” AĞIZ KOKUSUNDA DİŞHEKİMİNE BAŞVURMAK GEREKLI Ağızdaki bakteri ortamlarının en sık diş çürükleri, ağız içi enfeksiyonlar, diş eti rahatsızlıklarına sebep olduğunu anlatan diş doktoru Istek Demir şu bilgileri verdi: “Meydana gelen bu hasarlar ise ağız kokusunun başlıca etkenleri. Ağız kokusunu tamir etmek için yapılması gereken ilk işlem, ağız içinde kokuya sebep olacak etkenleri ortadan uyandırmak olmalı.

Uzun süreli arzu, ağız içi mikroorganizma aktivitesini artırdığı için ağız kokusu meydana gelmesine ya da daha artı hissedilmesine neden oluyor. Bilhassa Ramazan aylarında uzun saatler boyu yiyecek ve su tüketilmemesi ağız bakımının Dikkatsizlik edilebileceği anlamı taşımıyor. Ağız kokusu şikâyeti olan hasta mutlaka diş hekimine başvurmalı ve aşağıda yatan nedenler ile ilgili veri alınması gerekiyor.”

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*