Amerika’da Dini İnançlar Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Din ve İnanç

Dünyada kuvvetler ayrımı ve laiklik denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri, hiç kuşkusuz, Amerika Birleşik Devletleri’dir. Gelişmiş ülkeler arasında dine bağlılık açısından en önde gelen devletlerden biri olan ABD’de farklı din ve mezhepler bir arada yaşamaktadır. Hatta yapılan toplumsal araştırmalar sonucunda vatandaşlarının büyük bir çoğunluğunun dinin hayatlarında önemli bir rol oynadığını ifade eden tek gelişmiş ülkenin ABD olduğu ortaya çıkmıştır. Küreselleşme ve ekonomik kalkınmayla birlikte 20. Yüzyıl boyunca Avrupa’da din etkisini kaybederken Amerika’da güçlü konumunu korumuştur. Peki, ABD’de din nasıldır ve dinin bu kadar önemli rol oynadığı bir topluma sahip devlette laiklik ilkesi nasıl ayakta tutuluyor? Bunu anlamak için ABD’de oluşan ulusal kimlik kültürüne bakmak gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Din ve İnanç
Amerika Birleşik Devletleri’nde Din ve İnanç

ABD Ulusal Kimliği Birbirinden Ayrı Din ve Devlet Anlayışına Dayanıyor

Din devlet adamları ve devlet kurumları açısından kutsiyetini korusa da kurum ve kişilerin resmi görevlerini yerine getirmesinde etken değil. Örneğin, ABD başkanı göreve başlamadan önce dini bir yemin töreninden geçiyor. Fakat herhangi bir kararın kabulün de ve icra edilmesinde dini etkenler önem taşımıyor. Kongre üyeleri de göreve başladıklarında dini yemin ederler. Fakat aynı şekilde ABD anayasası Kongre üyelerinin herhangi bir dini kurum lehine yasa çıkarmasını engelliyor. Bu şekilde ABD’de din ve devlet işleri birbirine karıştırılmadan yürütülebiliyor.

Amerikan Laikliğinin Temeli ABD’nin Kuruluş Felsefesinde Yatıyor

Avrupa’dan farklı olarak ABD’de laiklik anlayışı kilise ve devlet arasındaki çatışmanın sonucu olarak ortaya çıkmamıştır. Kuruluş felsefesi ve bağımsızlık mücadelesi özgürlük anlayışına dayanan ABD, laiklik kavramını da bu temelde oluşturmuştur. Böylece dini kimlikle devlet idaresini aynı potada eritilerek yoğun dini güdüleri olan fakat dinden bağımsız faaliyet gösteren ABD’ye has devlet yönetimi ortaya çıkmıştır. Ayrıca Amerikan İç Savaşı yıllarında Seküler ve dini grupların aynı cephede savaşması devletin laik temelinin güçlenmesine katkıda bulunmuştur.

Amerika’da Dini İnançlar Nelerdir?

Dini Cemaatler Devletin Sunmadığı Hizmetleri Sunuyor

Avrupa devletleri sosyal politikalara ağırlık vermesine rağmen ABD’de devlet sosyal yardım konusunda daha geri planda kalıyor. Bu açığı ise dini kurumlar, kiliseler kapatıyor. Böylece dinin toplumdaki etkisi biraz da artmış oluyor. Fakat çok sayıda dini cemaat ve kilisenin bulunması ABD’de çoğulculuğun da gelişimine katkıda bulunmaktadır. Böylece toplumsal yapıda seküler doku dini kurumların etkinliğinin sonucu olarak herhangi bir bozulmaya uğramıyor.

ABD’deki Dini Gruplar

Hristiyanlar %75’lik oranla Amerika’daki en kalabalık dini gruptur. Bunların %41’i başta Evangelistler olmak üzere Protestan, %24 Katolik, %2 Mormon, %1 Ortodoks, %7’si ise diğer Hristiyan gruplardır. Diğer inanç grupları ise Musevi, Müslüman, Hindu, Budist, Bahai, Pagan, yerli Amerikan dinleri vs. oluşturmaktadır. Ateist ve deistlerin oranı ise %15’tir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*