Animasyon Filmler Nasıl Yapılır?

Animasyon Filmler Nasıl Yapılır
Animasyon Filmler Nasıl Yapılır

Animasyon Filmler Nasıl Yapılır Kısa Bilgiler

İlk olarak çizgi filmler birer animasyondur. Doğal olarak animasyonları oluşturmak için bilgisayarlara ihtiyaç duyarız. Çizilen resimlerin arka arkaya çok hızlı bir şekilde gösterilmesi sayesinde elde edilen hareketli görüntünün tek bir görüntü halinde gösterilmesidir. Çok çok eski zamanlarda animasyonlar ilk önce birkaç kâğıda çizilirdi ve kâğıtların hızlıca geçirilmesi ya da bir çemberin içine konup merkez kaç kuvveti sayesinde döndürülmesi ile yapılıyordu.

Animasyon Filmler Nasıl Yapılır
Animasyon Filmler Nasıl Yapılır

Fakat günümüzde artık 2D animasyon tekniği sayesinde saniyede 12 kare çizilerek oluşturulmaktadır. Diğer bir teknik olan Limited animasyonda ise daha az kare çizilerek de yapılabilmektedir. Bir çizgi film yapılmadan önce ilk olarak karakter tasarımları yapılır ve arkasından senaryonun hikâye düzeni çalışması halledilir. En son ise layout çalışması yapılır. Profesyonel bir şekilde yürütülen ve planlanan bir çizgi filminde bu aşamalardan geçilmeden çizgi film oluşturulamaz. Animasyon teknikleri son zamanlarda yapılan işlerle teknikte sınır tanımadığını göstermiştir. Fakat çizgi film yapmak için gerekli olan yöntemleri genel olarak kategorize etmek gerekirse 3D, 2D, stop motion ve cut-out en yaygın tekniklerdir.

Bunların yanı sıra şu sıralar günümüzdeki çizgi filmlerin büyük bir kısmı 3D yapılmaktadır. 3D çizgi filmlerinde 3 boyutlu vektörel çizgiler çizilir. Bu çizgiler, bir heykeltıraşın heykelini yapması gibi grafik tasarımcılar tarafından düzenlenir ve karakterler oluşturulur. Daha sonrasında ise 2D olduğu gibi storyboard ve layout çalışmaları yapılır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*