Apple CEO’su Tim Cook mahkemede ifade verdi

Epic Games ve Apple’ın duruşmaya taşınan savaşında CEO Cook, kürsüye çıktı. Hem yargıç hem Epic Games avukatları Tim Cook’u zorladı.

Epic Games ile Apple arasında devam eden davada, Apple’ın CEO’su Tim Cook federal duruşmada şahit sandalyesine oturarak ifade verdi.

Apple’ın tekelleşme iddiaları ile Fortnite’ın üretimcisi Epic Games tarafından yargılandığı duruşma sürecinin ay sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor.

Epic Games, Apple’a ait uygulama mağazası App Store’un kurul oranlarından şikayet ederek Fortnite için ayrı bir ödeme sistemini devreye almış ve Apple da Fortnite’ı uygulama mağazasından kaldırmıştı.

Bu noktada Epic Games’in açtığı dava Mayıs ayında başlamıştı. Tim Cook duruşmada soruşturma sırasında uygulama mağazasına dair yaptığı açıklamada, App Store’u hakimiyet altında tutarak iPhone’ların güvenliğini de sağladıklarını belirtti.

Cook uygulama mağazasının kazançları hakkında sorulan suale, “Uygulama mağazasının kazançlarını ayrı raporlamıyoruz, kâr edip etmediğini öğrenmiyorum, kâr ediyor olabilir ancak kazançları ayrı raporlamadığımız için kesin bir bilgi sunamam” dedi.

YÜZDE 30 KOMİSYON

Apple Store’da seçenek ödemeye izin vermeyen Apple, tam satın almaların yüzde 30’unu kurul olarak kesiyor. Cook duruşmada, Apple kullanıcılarının ödeme mevzusunda tercih hakkı olmadığı iddialarına ait, “Bir Hayli Android modelini ya da iPhone’u seçme mevzusunda seçim hakları var diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, Tim Cook’a uygulama geliştiricilerinin yüzde 40’ının App Store’dan memnun olmadığına müteveccih bir anketin neticelerini sordu. Tim Cook ise bu araştırmadan haberdar olmadığını ama haftalık yeni uygulama müracaatlarının yüzde 40’ını geri çevirdiklerini söyledi.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*