Avrupa Birliği Nasıl Ve Neden Kuruldu?

Avrupa Birliği Nasıl Kuruldu?, AB Nedir?, Avrupa Birliği Ülkeleri Hangileri?

1.Avrupa Birliği Nedir?

  1. Dünya Savaşı sona erdiğine Avrupa Ülkeleri perişan halde bulunuyordu. Dolayısıyla Avrupa Ülkelerinin ekonomileri de çökmüş durumdaydı. ABD ekonomisi dünyaya hükmeder konumdaydı. ABD’nin yanı sıra o dönemlerde Sovyetler Birliği ve Japonya güçlü ülkeler arasında bulunuyordu. ABD’nin ekonomisini daha da büyütmesi için Avrupa ülkelerine ihtiyacı vardı ve Avrupa sayesinde kendisine yeni Pazarlar yaratma şansı doğacaktı ve böylelikle ABD’nin Marshall yardımlarıyla Avrupa ülkelerini kalkındırmak amaçlandı. Avrupa ülkeleri ekonomik birliktelikler kurarak ekonomisini yeniden canlandırmayı amaçladı ve Avrupa Ekonomik Topluluğu, Gümrük Birliği ve Avrupa Birliği kurulumun temelleri böylelikle atıldı.

  1. Avrupa Birliği Ülkeleri

Avrupa Birliğinin temelleri ilk olarak 1957 yılında Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu adı altında Belçika, Fransa, Hollanda, Lüksemburg, Almanya ve İtalya olmak üzere 6 ülkenin katılımıyla atılmıştır.  1973 senesinde Danimarka, Birleşik Krallık ve İrlanda’nın katılımıyla beraber ilk büyümeyi gerçekleştirmiştir. 1981 senesinde 2. Büyüme evresinde Yunanistan Avrupa Birliğine katılmıştır.

Daha sonra aynı senede 3. Büyüme ile  Portekiz ve İspanya Avrupa Birliğine dahil olmuştur. 1995 yılında 4. Büyüme ile Avusturya, Finlandiya ve İsveç katılmıştır. 2004 senesinde Çek Cumhuriyeti, Estonya, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya 5. Büyüme evresinde Avrupa Birliğine katılmıştır. 2007 yılında 6. Büyüme evresinde Bulgaristan ve Romanya üye olmuştur ve son olarak 2013 yılında Hırvatistan’ın katılımıyla 7. Büyüme evresi gerçekleşmiştir.

İçlerinde Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa Birliğine girmek için aday olan 8 ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler İzlanda, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova ve Türkiye’dir.

3.Avrupa Birliği Neden Gereklidir?

Avrupa Birliği 2. Dünya Savaşından sonra yerle bir olan Avrupa ülkelerinin ekonomisini düzeltmek ve ilerletmek amacıyla oluşmuştur ve belli bir süre sonra beklenen ilerlemeler gözlenmemiştir. Bu noktada her ülkenin kendi çıkarlarını Avrupa Birliğinin ortak çıkarlarından üsten tutmak istemesi, ekonomik dalgalanmalar ve dünya ekonomisine yön veren ülkelerin stratejileri hiç kuşkusuz önemli rol oynamıştır.

Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık gibi Avrupa Birliğinin büyük üyeleri için diğer ekonomisi zayıf olan ülkeler sorun çıkarmaya başlamıştır. Topluluğun ortak para birimi olan Euro’yu 19 ülke kullanmaktadır, eğer topluluk dağılırsa Euro’nun değer kaybetmesini ekonomisi büyük olan ülkeler göze alamamaktadır. Ayrıca ekonomisi zayıf olan ülkelerin para birimlerini Euro’ya geçirdiklerinde yaşadıkları zararlar da boşa gitmiş olacaktır. Bu nedenler Avrupa Birliğinin ekonomisi güçlü durumda olan üyeleri ve ekonomisi zayıf durumda üyeleri birbirlerine muhtaçtır.

Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Neden Gereklidir?, Avrupa Birliği Nedir

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*