Ayakta Yemek Hazımsızlık Yapar mı?

Yaşadığımız son çağda her şeyde olduğu gibi yemek yeme konusunda da bir hızlılık meydana geldi. Günlük yaşamımızda ve iş hayatımızda zamanla yarışırcasına hızlı bir yaşam sürüyoruz. Bazen oturarak rahat yemek yemeye bile zaman bulamaya biliyoruz.. Ayakta yediğimiz yemeği sindirmek daha mı zordur? Ayakta yemek hazımsızlık yapar mı?

Ayakta Yemek Hazımsızlık Yapar mı?

Ayakta yemek hazımsızlık yapar mı

Bugün artık özellikle öğle yemeklerinde uzun uzadıya zaman ayıramıyoruz. öğlen yemeklerimizi sandviç, tost, fastfood gibi ayaküstü yenen yemeklerle yapıyoruz. Ayaküstü hızlıca yiyeceğiniz bir yemek alıp yiyeceğiniz zaman bile ayakta değil oturarak yemeniz tavsiye edilir. Bunun hazımsızlığa neden olacağı söylenir. Peki bu doğrumu dur?

Araştırmalar ve tecrübeler neticesinde hazımsızlığı ortaya çıkaran nedenler arasında ayakta yemek görülmez. Ülser ve gastrit gibi ciddi nedenler dışta tutulduğunda hazımsızlığa yol açan faktörler arasında yaşam tarzındaki değişiklikler etkili görülür. hazımsızlığa karşı sağlıklı beslenme, sigarayı bırakma, alkol ve kahveyi azaltma gibi tavsiyelerde bulunulur, yemek yerken oturarak yiyin diye bir tavsiyede bulunulmaz.. Bunun tersine midenizde ağrı varsa ve bu reflüden kaynaklıysa, mide asidinin boğaza kadar çıkmasını engellemek için doktorunuz ayakta yemeyi bile tavsiye edebilir.

Ayakta yemek hazımsızlık yapar mı
Ayakta yemek hazımsızlık yapar mı

Ayakta yemek mi, hızlı yemek mi hazımsızlık yapar ?

Ayaktayken yemek yerken daha acele ederiz. Ayakta yemek yiyince acele etme ve hızlı yeme sonucunda oluşan bir hazımsızlık söz konusu olabilir. Hızlı ve yavaş yemek yiyenleri karşılaştıran araştırma sayısı çok fazla değil. 1994’te yapılmış olan bir araştırma sonucunda deneklere yeme hızına göre soru sormuşlar, fakat yeme hızı ile hazımsızlık arasında bir ilgi tespit edilememişti 2010’da yapılmış olan farklı bir araştırmada ise benzer bir sonuç görüldü. Ama iki çalışmada da hız nesnel olarak ölçüm yapılmamış, kişinin kendi öz yargısına bırakılmıştı.

Yani hızlı yeme ile ilgili sorun hazımsızlıktan ziyade doyma duygusunu yaratan mekanizmanın bozulması olabilir. Fakat burada da yeterli delil bulunmuyor.

Kısaca anlatmak gerekir ise , artık daha hızlı yemek yerken kendinizi kötü hissetmenize gerek yoktur. Bunu yaptığınız anda bulantı ya da başka bir rahatsızlık hissetmiyorsanız sıkıntı yoktur.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*