Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi almak borç para almak gibidir. Geri ödenmesi zorunlu bir paradır. Bankalar o parayı size karşılıksız olarak vermez. Krediyi geri ödemediğiniz zaman hem sizin için hem de banka için zor bir durum söz konusudur. Peki, kredi borcumuzu ödemezsek ne gibi durumlarla karşı karşıya kalırız?

Kredi borcu ödenmediği taktirde banka kredi çeken kişiye 30 günlük bir süre tanır. Bu süre zarfında ödenmediği taktirde yasal işlemler doğrultusunda %30 civarında faiz devreye girerek ödeyeceğiniz tutarı arttırıyor. Bu duruma gecikme faizi adını veriyoruz. Kredi ödemesi yapılmadığında kişinin banka hesaplarına el konuluyor. Artı olarak maaşının %25 civarındaki paraya el konuluyor. Bazı durumlarda kişinin taşınamaz mal varlığına ve kullandığı araca haciz gelebilir. Ancak mal varlığı kişinin üzerinde olması gerekmektedir. Bu süre zarfında kefil olacak olan kişi de bilgilendirilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi?

Kredi borcunun ödenmediği süre birkaç gün ise bir sorun olmaz. Ancak bu süre birkaç aya yayılırsa kişi banka tarafından aranır ve borcunun ödenmesi hakkında bir konuşma gerçekleştirilir. Bu uyarıya rağmen kişi borcunu yine ödemezse yasal işlemler başlatılır ve haciz işlemi gerçekleştirilir. Eğer kredisini ödemeyen kişi düzenli bir işte çalışmıyorsa veya SGK’lı değilse eve haciz işlemi gerçekleştirilir. Ancak düzenli bir maaşa sahip kişilerin maaşına haciz gelir.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefil Bu Durumda Ne Olur?

Kredi çeken birine kefil olmak kredi çeken kişi ile eşit şartlarda olma durumuna gelir. Çekilen tutar kefilin olmasa bile o borç kefilin üzerine kalır. Kefilde aynı şekilde ödeme yapmazsa maaşına ya da evine haciz gelir.

Kredi Borcunu Ödemeyen Biri Hapse Girer Mi?

Hapis işlemi bu konuda en son seçenek gibi görülür. Tüm ısrarlara rağmen kredi borcunu ödemeyen bir kişi hapse girebilir. Kredi alırken bunları düşünmek çok önemlidir. ödeyemeyeceğiniz bir tutar üzerinden kredi alırsanız bu yasal işlemler doğrultusunda eviniz ve maaşınız hacizlenerek sizi hapse sürükleyebilir. Bu durumu hiç kimse istemez. Kredi alırken bilinçli davranmak bu sebeple çok önemlidir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*