Bilgisayar Donunca Ne Yapmak Gerekir?

Bilgisayar Donunca Ne Yapmak Gerekir
Bilgisayar Donunca Ne Yapmak Gerekir

Bilgisayar Donunca Ne Yapmak Gerekir?

Günümüzde her ne kadar tabletler ve akıllı telefonlar daha sık kullanılıyor olsa da bilgisayarlar halen hayatımızın önemli bir parçası. Hele bir de işimiz bilgisayar başındaysa belki de 8-10 saat bilgisayar başında oturabiliyoruz. Ama bilgisayarlar da herhangi bir elektronik alet gibi hata verebiliyor. Bazen internette sörf yaparken, bazen power pointte bir sunum hazırlarken bilgisayarımız donuyor ve öylece kalıyor. Peki, bilgisayar donunca ne yapmak gerek?

Bilgisayarın Donmasının Kaynağını Araştırın

Bilgisayar donunca ne yapmamız gerektiğine karar vermek için bilgisayarınız neden donuyor önce ona bir bakmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın donmasının sebebi software dediğimiz yazılım kaynaklı olabilir. Kullandığınız işletim sistemi çok eski olabilir veya yüklediğimiz programların birbiriyle etkileşimi problem yaratmış olabilir. Bunun yanında hardware dediğimiz bilgisayarın donanımı donmaya sebep oluyor olabilir. Örneğin oyun oynarken çok fazla donma oluyorsa ekran kartı arızalı olabilir veya oyunu kaldırmıyor olabilir. Donmanın sebebini bulduktan sonra ona göre bu problemi gidermemiz gerekir.

Bilgisayar
Bilgisayar

Yapılması Gerekenler

  • Eğer bilgisayarınız arada bir, nadiren donuyorsa önemli bir problemi büyük ihtimalle yoktur. Bu durumlarda Ctrl+Alt+Delete tuşlarına beraber basarak veya görev çubuğu üzerinde boş bir yerde sağa tıklayarak Görev Yöneticisi’ni başlatırız. Hangi programı kullanırken donduysa onun üzerine gelir “Görevi Sonlandır” deriz. Veya kullanmadığımız diğer açık programlar da varsa onlar için de farede sağa tıklayıp aynı işlemi yaparız. Bilgisayarın donmasının giderilmiş olduğunu görürüz. Bilgisayarın donmasını giderilmedi ise ve kaybedeceğiniz bir bilgi yoksa kapatma tuşuna 5 saniye basarak bilgisayarı kapatınız ve daha sonra yeniden açınız.
  • Uzun süreli ve daha sık donma meydana geliyorsa genellikle kullandığınız hangi programda donma meydana geldiğini tespit edin. Programı ve program ile ilişkili programları ve eklentileri yeniden kurun. Örneğin kullandığımız bir internet tarayıcısında sürekli problem meydana geliyorsa herhangi bir eklentiden kaynaklı donma meydana geliyor olabilir. Eklentiyi devre dışı bırakın.
  • Çok fazla programı aynı anda açtığımızda donma meydana geliyorsa veya çok büyük bir programı, oyunu bilgisayarımızda kullanırken donma ve yavaşlama görülüyorsa bilgisayarın donanımı büyük ihtimalle kaldırmıyordur. Kullanacağınız bilgisayarı kullanım amacınıza göre seçmelisiniz.
  • Başka bir ihtimalde bilgisayarımıza bulaşmış virüsler olabilir. Bilgisayarınızın donanımının iyi olduğunu düşünüyorsanız, ancak küçük programlar kullanırken bile bilgisayarınız sık sık donuyorsa ve bilgisayarınızda mevcut bir virüs programı yoksa bilgisayarınızda çok sayıda virüs olabilir. Hemen bir virüs programı edinmelisiniz.

Görüldüğü gibi bilgisayarların donmasının sebepleri çok çeşitlidir. 1’inci basamaktaki iş genellikle işe yarayacaktır. Ama sıklıkla yaşadığınız bir problem varsa o zaman diğer seçenekleri de göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*