Birini İkna Etmenin En Kolay Yolu Nedir?

ikna etmekİkna etmenin mantıkla hiç alakası yoktur. Yani demek istediğim birini inandırmak istiyorsanız ve iddia ettiğiniz şeyin ayakları mantık çerçevesine basmıyorsa mantıklı bir açıklama yapmaya çalışmayın. Çünkü bu karşıdakini çok caydırıcı olacaktır.

İkna etmek istediğiniz her kimse anneniz, babanız, patronunuz, sevgiliniz onlara öykü anlatın. İlk olarak karşınızdakine bir şeyi pazarlıyormuş gibi değil de öncelikle derdinizi iyi ve doğru bir şekilde aktarın. Söyledikleriniz hala etkili değilse başka şeylere başvurabilirsiniz.

Hayat hikâyeleri, sufi hikâyeler gibi genel kabul görmüş ve benzer öykülerden bahsedin. Önceden yaşamış ve yaşanmış olan bazı bilge ve etkili insanlardan da bahsedebilirsiniz.

Birini bir şeye inandırmaya çalışmak onun zihinsel direncini ortadan kaldırmaktır. İkna etmeye çalıştığının kişinin bir konu üzerinde uzun yıllardır kalıplaşmış ve sabitlenmiş fikirlerini değiştirmek veya farklı düşündürmek oldukça zor olacaktır.

Birinin sözlerine inanmanın temelinde aslında güven yatar. Örneğin çok güvendiğiniz bir insanın söylemlerine veya iddialarına ikna olursunuz. Bu sebepten dolayı güvenilir olduğunuz zaman karşınızdakini daha çok inandırabilirsiniz. Bunun için altyapı gereklidir yani anlatmak istediğim ikna etmek istediğiniz kişiye daha önceden güvenini kırmamış olmanızdır.

Korku bu sürede çok rol oynar. Bazı insanlar doğru bildikleri şeylere bile inanmazlar. Bunun temelinde korku vardır. Bir türlü ikna olamadığı bir şeyin doğruluğundan emin olsa da fikirlerinin dönüşmesini istemez ve önceden beri devam ettirmekte olduğu davranış ve düşüncelerini hiç değiştirmeden idâme ettirir.

İkna Etmenin Yolları Nelerdir?

Karşı tarafın yöneleceği seçimin olumsuz yönlerinden bahsedin. Ona bardağın boş kısmını gösterin. İstemediğiniz seçeneği kötüleyin.

Olumlu seçeneklerden de biraz bahsedebilirsiniz. Bir şeyin hep olumsuz yönlerinden bahsederek karşıdakini etkilemeye çalışmak biraz itici olabilir.

Karşınızdakinin zayıf anını bekleyin. Onun karar verme metabolizmasının en ağır çalıştığı, en saydam zamanında, örneğin uykusuzken veya çöküntüdeyken onunla bir dostluk kurarak ikna etmeye çalışabilirsiniz.

Biraz da korku verebilirsiniz. Seçmesini istemediğiniz tarafın olumsuz yönlerinden bahsederken ileriye dönük zararlarından bahsedin. Örneğin sigaranın zararlarından bahsederken kanser, ölüm gibi kelimeler ön plana çıkartılır. Bunun nedeni insanların bu işin sonunda ölüm olduğunu anlayıp bir an önce sigarayı bırakmasıdır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*