Birleşmiş Milletler Delegesi nedir?

BM Nedir? , BM Açılımı , BM Görevi, BM Üye ülkeleri

Birleşmiş Milletler (BM) ilgili bir bilginiz vardır ya da belki de sadece adını duymuşsunuzdur. Bugün ülkeler arasında büyük bir yaptırım gücüne sahip olan bu örgüt kurulduğu günden bu yana büyüyerek etkisini sürdürmektedir. Hadi isterseniz bu örgüt hakkında biraz bilgi sahibi olalım ve internette çokça gördüğümüz ‘Birleşmiş Milletler Delegesi nedir?’ sorusuna da yanıt bulmaya çalışalım.

BM ‘Milletler Cemiyeti’nin İkinci Versiyonudur

1945 yılında kurulan örgüt, kuruluş amacı olarak dünya barışını ilke edinerek kuruldu. Bu çatı altında anlaşma metnine ilk başta 51 ülke imza atmıştır günümüzde ise üye sayısı 193’e ulaşmıştır. Merkez New York’tadır ve üye ülkelerle her yıl burada toplantılar yapılır. Ayrıca bu örgüt birinci dünya savaşı döneminde kurulan ‘Milletler Cemiyeti’nin ikinci versiyonudur. Üye ülkeler arasında uluslararası siyasal, ekonomik ve kültürel işbirliğini sağlamak amacını da taşır. Örgütün ilkeleri arasında ise şunlar yer alır; üye ülkeler eşittir, hiçbir üye başka bir ülke için tehdit durumu oluşturamaz, iç işlerine karışamazlar…

Birleşmiş Milletler 5 Daimi Üyeleri

Yönetim bazında idari yapılara bölünen örgüt, 6 ana organ ile birçok yan kuruluştan meydana gelmiştir. Ana organları arasında: Genel Kurul, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Genel Sekreterlik (en önemlisi) , Uluslararası Adalet Divanı, Güvenlik Konseyi, Yönetim Konseyi yer almaktadır ve her yıl Eylül ve Aralık aylarında toplanır.  15 üyenin bulunduğu konseyde ABD, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin daimi üyedir. Diğerleri ise iki yıllığına seçilirler. BM’in genel yapısıyla ilgili bilgi sahibi olduğumuza göre ‘Birleşmiş Milletler Delegesi nedir?’ sorusuna da artık geçebiliriz.

Birleşmiş Milletler Delegesi

Birleşmiş Milletler delegesi ya da diğer bir adıyla BM Temsilcisi örgüt içinde önemli bir konumda ya da görevi yürütmekte olan kişilere denir. Bugün kurucu ülkeler arasında bulunan üyelerin temsilcileri elbette ki örgüt içinde nüfuzları da fazla olan kişilerdir. Türkiye açısından bakarsanız da 28 Eylül 1945’te BM Şartı’na taraf olmasından sonra daimi temsilcilik açılmıştır. Bugün BM içinde her ülkenin BM Genel Sekreterliği’ne sunulan güven mektubundan sonra faaliyetlerini sürdürün temsilcileri vardır. ‘Birleşmiş Milletler Delegesi nedir’ denildiği zaman da işte burada bu görevi yürüten kişiler akla gelir. Bunların görevleri arasında; barış sürecinin korunması, doğal afetlerden zarar gören bölgelere yardımlar, BM adına yapılan çevresel ve toplumsal araştırma ve çalışmalar gibi görevler yer alır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*