Budizm Nedir?

Budizm Nedir?

Budizm kelimesini günümüzde fazla duyuyoruz ama anlamını, amacını ve neye inandıkları hakkında pek bir bilgimiz yok. Budizm hakkında bilgi edinmeniz için 3 konu başlığı altında Budizm’i tanıyalım.

Fotoğraf Budizm Nedir?
Fotoğraf Budizm Nedir?

anlatılan rivayetlere göre Budanın gerçek hayatta isminin Gutana ya da Gotama olduğu söylenmiştir. Bu rivayete göre ‘Buda’ isminin ona lakap olarak verildi söylenmiştir. Buda hakkında farklı rivayetler bulunmaktadır. Ama doğruluğu için kesin belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı dillerde ‘uyanmış, bilinçlenmiş, uyanma’ gibi anlamlara gelebilmektedir Budizm dininin ilk Hindistan’da çıktığı düşünülmektedir. Budizm dininin zaman geçtikçe Asya kıtasında artış gösterdiği gözlemlenmiştir.

Fotoğraf Budizm Nedir?
Fotoğraf Budizm Nedir?

Budizm Dininin İlkeleri Nedir?

Her dinin hatta her fikrin temel aldığı esaslar ve doğru bulduğu fikirler vardır. Hepimizin her konuda benimsediği fikirler olduğu gibi Bu fikirler doğrultusunda hayatlarını devam etmeyi amaçlamışlardır .Ve doğru yolun bu fikirlerle olacağına inanmıştır. Budizm dininin Budanın fikirlerini ve bakış açısını benimsediğinden bahsetmiştik. Peki bu fikirler ve Budanın dünyaya bakış açıları nelerdi? Şimdi Budizm Budanın fikirlerini, öğretilerini, dünyaya bakış açısını ve hayat felsefesini benimseyen bir Dindir. Budizm dininde tanrı inanışı bulunmamaktadır. Ama Budistler için Buda çok önemli, değerli ve onu büyük bir öğretici kabul ederler. Ona büyük bir saygı duyarlar. Bazı ona bakalım.

Hayat acılarla doludur, eğlence bir rüyadır. İhtiyarlık hastalık, ölüm korkunç bir gerçektir. Acıların ise asıl nedeni yaşama isteğidir. Eğer içimizdeki yaşama isteği yok edilirse insanın ebedi barış ve mutluluk olan Nirvanaya erişileceği düşünülmektedir. Daha farklı bir deyişle insan yaşama hevesini söndürürse Nirvana ya ulaşır. Nirvana ya ulaşmak isteyen insan fazlalıktan, abartıdan uzak durmalıdır. Düşmanlıktan kaçınmalı yalan, iftira, dedikodu gibi kötü davranışlardan uzak durulması gerektiği söylenmektedir. Lafında  fazlasından kaçınılması gerektiği söylenmektedir. Hiçbir canlıyı öldürmemeli  ve her şeyi bir düzene sokmak gerektiği söylenmektedir. Cinsellikte de fazlasından uzak durulması gerektiğini ve cinsel hayatını disipline koyması gerektiği söylenmektedir. Tembellikten de sakınmak gerektiği söylenmiştir.

Budistler İbadetlerini Nasıldır?

Budizim‘in mezheplerini günlük hayatımızda kelime olarak kullanıyoruz ama farkında değiliz. Örneğin ‘yoga’ kelimesinin Budizm ile ilgili olduğunu değil de genelde bir rahatlama meditasyonu olarak biliyoruz. Budistler  ibadetini Buda heykelinin karşısında yaparlar. Kişi Buda heykelinin önünde diz çöker ve ellerini yüz hizasında birleştirerek dua eder bu duasında şunu söyler:’ Buda, Dharma ve Sanghaya sığınırım. ’.Budistler ibadetlerini stupa adı verilen mabetlerde yaparlar. Buda ya çiçek ve tütsü sunarlar. Kutsal kitapları Budanın dediklerinin  Pali-Kanon adlı kitapta bulunduğuna inanırlar. Budizm’in 5 kutsal ziyaret yerleri:

-Lumbin(Budanın doğum yeri)

-Bodhı Gaya(Aydınlanma yeri)

-Sarnarth’da(Buda’nın ilk vaaz verdiği geyik parkı)

– Uttar Pradas Şehri(Buda’nın öldüğü şehir)

– Ganj Nehri

Bu Tarz Makaleler İçin Nedir? İsimli Kategorilerimize Göz Atabilirsiniz

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*