Çil Nedir? Çil Tedavi Edilir mi?

Çil nedir
Çil nedir

Çil, güneşe maruz kalma sonucu deride oluşan ufak lekelerdir. Ancak bunda asıl genetik etkilidir. Daha çok beyaz ırklarda; sarışın veya kızıl saçlılarda görülmekte olan melanin pigmenti birikimidir.

Çiller yok edilebilir mi?

Çiller derinin üst tabakasına yerleştikleri için bunları diğer derinin alt tabakasına yerleşen
hormonal lekelere nazaran geçirmek daha kolaydır. Öncelikle güneşten korunmak çillerin tedavisi için en önemli faktördür. Bununla birlikte leke, çil açıcı kremler piyasada bulunmaktadır. Kremleri düzenli kullanmak şarttır. Tedavi en az 3 ayda cevap verebilmekte olup bu tür kremler kullanılırken güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Güneşe çıkmadan önce mutlaka uygun dereceli bir güneş koruyucu kullanmak önemlidir.

Çillerden korunmak için ne yapılabilir?

Sürekli bahsettiğimiz gibi çillerden korunmanın birinci yolu güneş ışınlarından cildi korumaktır. En sıcak saatlerde güneşe çıkılmamalı, çıkılacağı zamanlarda ise güneş koruyucu, şapka, gözlük gibi yardımcılarla kendinizi güneşten korumalısınız.

Çillerin doğal tedavi yöntemleri…

Çillerin tedavisinde bitkilerden de faydalanılabilir. Basit olarak salatalık maskesi işe yarayabilir. Salatalık dilimleri yüze yerleştirilir. Bir süre beklenir. Salatalığı rendeleyip cilde tatbik etmek daha etkili olacaktır. Ayrıca limon suyu da lekeleri açma da faydalıdır. Fakat limon asidi cildi tahriş edebilir bu nedenle 20 dk’dan fazla yüzde bekletmeden yıkanmalıdır. Daha az etkili olan başka yöntemler ise çilek, domates maskeleridir. Bu maskeler az dereceli limonlu su ve ıhlamur çayıyla temizlenebilir. Maske sonraları cilt hücre yenileyici kremlerle desteklenebilir.

Bu maskeler düzenli olarak yapılmalıdır. Bir kere yapılan maske sonucu çiller yok olmaz. En az 2-3 hafta denenmelidir. Haftada bir veya iki kere yapmak idealdir. Cildi çok fazla yormamak gerekir.

Bunların yanında çil tedavisinde teknolojik yöntemlere de başvurulabilir. Leke tedavi edici lazer yöntemleri bulunmaktadır. Bunun için bir dermatoloğa başvurmakta fayda vardır. Dermatolog önerileri doğrultusunda hareket etmek en doğrusu olacaktır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*