CV Nedir, CV Nasıl Hazırlanır?

CV nedir nasıl yazılır
CV nedir nasıl yazılır

CV Nedir, CV Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde sıkça karşılaştığımız sorunlardan bir diğeri iş ararken, işverenlerin sizden bir CV talep etmesidir. Bunun yanı sıra internetin yaygınlaşması ve eleman bulma sitelerinin
çoğalmasıyla beraber, iş arayanlar internete yönelmeye başlamıştır. İnternet iş başvurularında ise elektronik ortamda oluşturulan CV ler hazırlanmaktadır.
İlk önce CV’ nin ne olduğunu açıklayacağız.

CV nedir?

CV, iş ve staj başvurularında istenilen, özgeçmiş bilgilerinizi içeren bir belgedir. Hazırlanan CV, işverene, kişinin istenilen pozisyonda sağlayacağı katkı, bilgi ve yetenekler, kişisel özellikler ve değerler, bulunan özellikler işin gerektirdiği özellikler olup olmadığı hakkında bilgi vericidir.

Kısacası özgeçmiş, “ben bu işi yapabilirim”, “bu işi istiyorum”, “bu işe ve firmaya uyum sağlayabilirim” diyebilmelidir.

CV hazırlamadan önce…
Özgeçmiş henüz hazırlanmadan önce hedefinizi belirlemeli ve bu hedef doğrultusunda
özgeçmişinizi yazmalısınız. Özgeçmiş genel olarak bilgi, yetenek ve başarılarınızı yansıtmak üzere hazırlayabilirsiniz ancak bir iş için başvurulduğunda özgeçmiş bu işin niteliklerine uygun olduğunuzu gösterecek şekilde hazırlanmalıdır. Yani standart bir özgeçmiş yerine başvurulan işin niteliklerine göre olduğunuzu gösterecek şekilde biçimlendirilmiş bir özgeçmiş hazırlamak daha iyi sonuç verecektir.

CV yazarken bahsedilecekler

Kişisel bilgiler: ad-soyad, telefon, adres, doğum tarihi, e-posta gibi bilgileri içerir.

Kariyer hedefi: Kariyer hedefinin kısa ve öz bir biçimde yazıldığı, istenilen işin özelliklerinin tanımlandığı alandır. (kapak sayfasında kariyer hedefinizden bahsettiyseniz, özgeçmişte buna yer vermeniz gerekmez.)

İş deneyimi: Yeterince iş deneyiminiz varsa -bu çok büyük bir avantaj -ilk olarak bunu yazmak daha iyi olacaktır. Ancak iş deneyiminiz az, henüz yeni mezun veya öğrenciyseniz önce öğrenim bölümü daha sonra stajlar dahil iş deneyimlerinin yazılması daha iyi olacaktır. Bu bölüm en son iş deneyiminden başlanarak tüm iş deneyimlerinin yazıldığı alandır. Söz konusu olan işlerde elde edilen başarı ve sorumluluklar belirtilir. Yazarken dikkat edilmesi gereken şey tarihler arasında tutarlılık olmasıdır.

Eğitim: En son eğitim bilgilerinden başlanarak, bu daldaki kariyerin belirtildiği alandır.
İşle ilgili beceriler: İş yaşamınızda önemli olan teknik ve teknik olmayan becerileri içerir.
Örneğin yabancı dil, bilgisayar bilgisi bunun yanında ödüller, gönüllü çalışmalar gibi bilgiler sizin kariyer hedefiniz için önem arz ediyorsa bahsedilmelidir.

Referanslar: Eğer belirtilecek bir referans varsa yazılmalıdır, CV’ de yer alması zorunlu değildir. Referans belirtilecekse bu kişilerden izin alınması önemlidir.

CV yazarken dikkat edilmesi gerekenler

⇒ Mutlaka olumlu olun, reklamınızı yapın

⇒ Başvurduğunuz iş ile ilgili bütün olumlu yönlerinizi, becerilerinizi, hedeflerinizi ortaya çıkarın. İşle ilgili olmayan özelliklerinizden bahsetmeyin.

⇒ Hobileriniz, gönüllü yaptığınız çalışmalar bu gibi kriterler başvurduğunuz işle i lgili değilse bunlara yer vermeyin.

⇒ Elde ettiğiniz önemli başarılarınızı en üstte tutmaya özen gösterin. Ayrıca CV’ deki bilgilerin tutarlı olmasına özen gösterin.

⇒ Okulda elde ettiğiniz genel başarı ortalamanız 3.0’ ın üstündeyse mutlaka ekleyin.

Gençlik etkeni

Mesela gençseniz bunu üstünlük olarak gösterin. Genç olmanız başvurduğunuz pozisyonda daha aktif olmanızı, çalışılan iş için daha hevesli, çalışma saatleri daha esnek biri olabileceğinizi gösterebilir. Ayrıca çok yönlü çalışabileceğinize kanaat getirebilir.

İş deneyiminiz yoksa

Yeni mezun olabilirsiniz ve henüz iş deneyiminiz olmayabilir. İş alanında aynı eğitim düzeyinde olduğunuz fakat size göre daha tecrübeli insanlarla yarışıyorsunuz. O halde mezun olduğunuz okuldan, okulda aldığınız derslerin başvurduğunuz işle alakalı oluşundan ve okulda yer aldığınız konuyla alakalı projelerden ve tüm bunların size katmış olduğu beceri ve bilgilerden bahsedebilirsiniz.

Henüz konulmamış uzun süreli hedefler

Kariyer hedeflerinizi CV’ nize yazmak zorunda değilsiniz. Henüz kendinize uzun vadeli hedef belirleyemediyseniz başvurduğunuz işe yönelik kısa vadeli hedefler belirleyip bunlardan bahsedebilirsiniz. Bu hedeflerinizi başvurduğunuz farklı iş yerleri ve pozisyonlara göre değiştirip yenileyebilirsiniz.

CV yazımının çokluğundan gözü korkanlar olmuş olabilir. Eğer sizde bunlardan birisiyseniz, internet üzerinde bulunan kariyer sitelerine elektronik bir CV hazırlayarak, o sitelerin yardımı ile hazırladığınız özgeçmişleri .pdf formatında bilgisayarınıza indirebilir yada yazıcı yardımı ile çıktı alarak başvurmak istediğiniz yerlere elden ulaştırabilirsiniz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*