Daha Az Nasıl Uyku Uyunur?

Daha Az Nasıl Uyunur Hakkında Bilgiler

24 saatlik zaman diliminin 8 hatta 10 saatini uyku ile geçiren insanlar vardır. Bu insanlar için kalan zaman ise birçok işi halletmek için çoğu kez yeterli gelmez. Bu yüzden uykuda geçen zamanı azaltarak günü daha dolu geçirmek sizin elinizde! Kısa süreli uykuya alıştığınızda gün içinde yorgun veya uykulu hissedeceğinden endişelenenler olabilir.

Fakat az uyumaya alışan insanlar kendilerini eskisine göre çok daha dinç hissettiklerini söylüyorlar. Ayrıca gün içinde daha az uyumaya alışkın insanlar diğer insanlara göre çok daha pozitif oldukları da görülmektedir. Ayrıca 9 saatten fazla uyumanın yaşam süresini de kısalttığı bilinen bir gerçektir. Daha fazla ve dolu dolu yaşamak için daha az uyumak isteyenler bu yazımızda nasıl daha az uyunur sizler için anlattık.

Her Gün Nasıl Aynı Saatte Kalkılır 

Daha az uyumak istiyorsanız gün içinde kalktığınız saat de oldukça önemlidir. Her seferinde bu süreyi 15 dakika kadar öne çekerek kendinizi alıştırabilirsiniz. Bu aşamada alarmı ertelememek büyük önem taşımaktadır. Alarm ertelendikçe kalkmak çok daha zorlaşacaktır. Ayrıca erken kalkmaya alıştıktan sonra her daim o saatte kalkmalısınız. Çünkü vücut düzen ister. Bir erken bir geç kalkmak vücudun dengesini şaşırmasına yol açar. Sizin için en uygun saati belirleyin ve daima o saatte kalkın.

Her Gün Doğru Saatte Nasıl Uyunur

Beynin uyurken salgıladığı melatonin hormonu vücudun biyolojik saatini ayarlamakta yardımcıdır. Genellikle gece 11 ile 5 arasında salgılanan bu hormon ışığa da duyarlıdır. Bu sebeple saat 11 ile 5 saatleri arasında karanlık bir ortamda uyuyor olmak oldukça önemlidir. Bu sayede beyin yeterince dinlenecektir. Eğer bu saat gecikirse uykudan alınan süre verimli olmaz. Ayrıca bu saatlerde oldukça güçlü salgılanan melatonin hem kansere hem de yaşlanmaya karşı önleyici ve geciktirici etki sağlamaktadır. Bu sihirli hormondan faydalanmak için saat 12yi geçirmeden mutlaka uyunmalı ve gece lambası kullanılmamalıdır.

Erken Yatamıyorsanız Neler Yapmalısınız?

Her gece erken yatmak için uğraşıyorum ama bir türlü uyuyamıyorum diyorsanız ters giden bir şeyler var demektir. Uyumadan 3 saat önce yemek yemeyi mutlaka kesmiş olmalısınız. Çok dolu bir karınla yatağa girmek de uyumanızı engelleyebilir. Gürültü yerlerde uyumamaya çalışın. Uyuduğunuz yer sakin ve iyi havalanmış, temiz bir yer olmalıdır. Gerekli ortamı sağladığınız halde uykuya dalarken hala problem yaşıyorsanız uyumadan önce küçük egzersizler yapmayı deneyin. Farkı mutlaka hissedeceksiniz!

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*