Dinozorlar Nasıl Yok Oldu?

Dinozorlar Nasıl Yok oldu?, Dinozor Tarihi 

Dinozor neslinin nasıl değil olduğunu açıklamaya çalışan bir çok bahis ortaya atılmıştır. Geçmiş yıllarda, dinozor türlerinin kısa bir zaman toplu olarak nasıl değil olduğu uzun bir müddet açıklanamamış ve yanardağdaki patlamalardan iklim değişikliklerine kadar değişik teoriler öne sürülmüştür.

dinozorlar nasıl yok oldu
Fotoğraf dinozorlar nasıl yok oldu

Dinozorlar Nasıl Yok oldu?

Nobelli fizikçi Luis Alvarez ve oğlu jeolog Walter Alvarez, bir göktaşının türü ortadan kaldırdığını 1980’de ileri sürer. Alvarezler’in iddiası 80’lerin sonları ve 90’ların başında bilim dünyasında siklet bulmuş ve ilerleyen senelerde de iki taraflı kabul olmuştur. Yapılan kazılar da bu tezi kanıtlar. Dinozorların aniden nasıl kaybolduğuna ilişkin ortaya atılan bu görüşe tarafından dinozorlar 65 milyon sene önce takriben 10 kilometre çapında bir gök taşının Dünya’ya çarpmasıyla yok oldu.

Fotoğraf Dinozorlar
Fotoğraf Dinozorlar

Dinozorlar Nasıl Yok oldu?

Saatte 54 bin km çabuk Meksika’nın Yukatan Yarımadası açıklarında Dünyamıza çarpan bu meteor, çarpma esnasında 200 bin km³ alanda bulunan her maddeyi buharlaştırmış, eritmiş veya yüzlerce kilometre öteye savurmuştur. Bu çarpma sonrasında canlı türlerinin pek birçok değil olmuş ve 170 km çapındaki, Dünya’nın en büyük kraterlerinden biri olan Chicxulub krateri oluşmuştur. Çarpmanın 100 milyon megaton TNT’lik bir enerjiye eşdeğer olduğu düşünülür. Çarpma ardından ortaya meydana çıkan toz tabakası atmosferi kaplamış, aylar boyu Dünya karanlıkta kalmış, sıcaklık; suyun donma derecesine kadar düşerek asit yağmurları yaşanmıştır. Aylar süren bu karanlık ve soğuk yıllarda bitkilerin fotosentez yapamaması sonrası beslenme zincirini yıkmış ve bu felaketler silsilesi de dinozor arkadaşların sonunu hazırlamıştır. Dünya hiç güneş görmeyince haliyle buz devri oluşmuş. Dinozorlar da bu sırada ölmüştür.

Dinozorlar hakkında daha detaylı bilgi İçin : https://tr.wikipedia.org/wiki/Dinozor

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*