Dişi Köpeklerde Çiftleşme Dönemi, Fizyolojik Belirtiler

Köpeklerdeki adet döngüsü, insanlar ya da diğer memeli hayvanlara göre daha farklı şekilde gerçekleşmektedir. Genellikle köpeklerin kızgınlık dönemleri yılda bir ya da iki kez gerçekleşmektedir. Bundan dolayı kızgınlık döneminde bulunan dişi köpekler ve onların bu dönemde gösterdiği davranışları hakkında bilgi sahip olmak evcil hayvanınızın bu dönemdeki ihtiyaçlarını karşılama konusunda yardımcı olacaktır.

Kızgınlık Döneminde Bulunan Dişi Köpekler

Hayvanların üreme metotları; türe, cinse ya da boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Dişi köpeklerden bahsedecek olursak dişi köpekler, köpeğin cinsine, yaşına, boyutuna, yetiştiği çevre durumlarına göre farklı yaşlarda cinsel anlamda olgunluğa erişir.

Küçük dişi köpekleri için ilk olarak kızgınlığa girilecek dönemin 6-12 aylık dönemleri arasında farklılık göstereceği anlamına geliyor. Orta boylu ya da nispeten daha büyük köpekler için bu dönem 7-12 aylık dönem içerisinde kızgınlık döneminde girebileceği söylenebilir. Son olarak da dev olarak tabir ettiğimiz köpeklerde ise kızgınlaşma dönemi 16 aylık ile 2 yaş arasındaki zaman dilimine denk gelir.

Köpeklerin kızgınlık dönemlerine girmiş olması her ne kadar cinsel olgunluğa ulaştığı anlamına gelse de üremeye tam olarak hazır oldukları anlamına gelmeyebilir. İlk kızgınlık döneminde köpeklerin hamile kalmaları genel olarak veterinerler tarafından tavsiye edilmez. Çünkü genç yaşta olan köpek için anne olmak ve doğacak olan yavrular için bazı problemler ortaya çıkabilir.

Kızgınlık Dönemleri Var mıdır? Varsa Bu Dönemlerde Dişi Köpeklerin Gösterdiği Belirtiler Nelerdir?

Kızgınlık dönemlerinde her ne kadar farklı belirtiler görülebileceği gibi yine bu dönemde hemen hemen her dişinin gösterdiği ortak fiziksel değişimlerde vardır. Bunlar; vulva olarak adlandırılan dişilik organlarının ve meme uçlarının şişmesi ve bir miktar kan kaybetmeleridir. Fakat bazı dişi kediler kızgınlık sürecinde kendilerini temiz tutmayı başarır ve kan kaybetme olayı gözlemleyemeyebilir.

Dişilerde görülen bu kızgınlık dönemi 4 evrede gerçekleşmektedir. Bu dönemlerden ve bu dönemlerdeki davranışlarından bahsedelim.

  1. Evre: Kızgınlık Öncesi (Proöstrus)

Bu evrede bulunan dişi köpekler henüz doğurganlığa sahip değildir. Fakat yumurtlama ve kanamalar başlamıştır. Kanamalar için özel olarak üretilen pedler kullanılmalıdır. Yine bu dönemde dışarı çıkma konusunda normalden daha gergin olurlar.

  1. Evre: Kızgınlık

Bu evrede dişiler daha sevgi dolu olabilir ya da tam tersi agresif olabilirler. Dışarı çıkma konusunda daha istekli davranabilirler.

  1. Evre: Kızgınlık Sonrası (Diöstrus)

Bu evre dişinin döllenmiş ya da döllenmemiş olmasına göre 60-100 gün arasında farklılık gösterebilir.

Bu dönem en çok dikkat edilmesi gereken dönemdir. Çünkü bu dönemde bazı dişi köpeklerin salgılayacağı hormonların yüksek olması sebebiyle sahte gebelik geçirebilirler.

  1. Evre: Anöstrus

Cinsel olarak durgunluk döneminin yaşandığı evredir. Hamile kalmış olan dişi köpekler için bu evre doğumdan sonraki dönemdir. Bir önceki evreden bu evreye geçiş sırasında köpeklerde herhangi bir değişiklik görülmez. Bu evre yaklaşık olarak 120 gün sürer ve bu evre dişinin bir sonraki üreme dönemine hazırlanmasını sağlar.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*