Diyet Listesi Nasıl Hesaplanır?

Diyet Listesi Nasıl hazırlanır

Diyet Listesi Nasıl Hesaplanır?, Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve sportif bir yaşam sitilinin olmazsa olmazı tabi ki de diyettir. Bu yaşam düzeninde herkesin merak ettiği konular diyet gerekli mi? Olmazsa olmaz mıdır? Gibi merak edilen konular biraz fazladır.
Diyet nedir?

İnsanların hayatlarını sağlıklı birer birey olarak yaşaması için yaptıkları besin kontrol dengesidir. Bu dengede birçok dikkat edilmesi gereken konu vardır. Diyet listesi oluşturulması, besin kalori dengesi ayarlanması, makro mikro değerlere özen gösterilmesi gibi.

Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?
Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde birçok insan bu tür detayları hala bilmemekte. Bilinçsizce spor yapıp sonuç almakta zorlanmakta. Bu nedenle ufak tefek sorunlar karşısında ilk olarak beslenmelerini bozmaktadırlar. Bütün sorun ilk olarak beslenme listelerinde olması gereken besin değerlerinin olmaması.

Makro Mikro Nedir?

Her bir besinin kendine has bir değeri bulunmaktadır. Yağ dengesi, karbonhidrat değeri, protein değeri gibi. Bu sebeple de diyet listesinde seçilecek öğünlere de bu besin değerlerine göre kişisel ayarlanma yapılması gerekmektedir.

Örneğin; bir adet muz içerisinde 1gr protein, 30gr karbonhidrat bulunmaktadır.
Bu ve bunun gibi bildiğimiz veya bilinmeyen tüm besinlerde özel besin değerleri bulunmaktadır.

Zayıflamak için etkili midir?

Bu değerlerin sağlıklı yaşam döngüsünde en çok zayıflama konusunda etkisi büyüktür. Direk olarak kişisel ayarlamalar sonrasında sizi istediğiniz form ve görüntüye kavuşmanız için en kısa yoldur.

Her bireyin günlük yaşam döngüsünde besinler den alması gereken değerler farklılık gösterir ve hayat döngüsünü devam ettirmesi için almak zorunluluğu vardır. Bu nedenle kişiye özel hazırlanan diyet listelerinde bireysel hesaplamalar sonucunda oluşan değerler üzerine kurulmalıdır. Çünkü en etkili çözüm bu konuda vücutta bulunan kasların ve organların  gerektiği gibi çalışması ve hormonların olması gerektiği gibi işlemesi için çok önemli bir detaydır.

Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?
Diyet Listesi Nasıl Hesaplanır?

Ara öğün eklenmeli midir?

Beslenme listelerinin hazırlanma süresince en önemli faktör bireylerin aç kalma süreleridir. Bir birey 4 saat gibi bir süreden fazla aç kalmaya başladığı anda vücuttaki hormon dengesizliklerinden dolayı açlık hissiyat kontrolsüzlüğü başlamaktadır.

Bu sebepten dolayı diyet listelerinde ana öğünler ile beraber ara öğünler de çok önemlidir. Günlük yaşantınıza göre saat aralıkları size göre olmalıdır. Örneğin; gün içerisinde saat:21.00 gibi veya saat:16.00 sularında olabilir. Ara öğünler ile beraber diyet listenizde bir avuç kuruyemiş veya bir adet elma gibi çeşitli besinler ekleyerek çeşitlik sağlayıp vücudunuzu şaşırtabilirsiniz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*