Domuz Gribi Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Domuz Gribi Hakkında Bilgiler

Domuz gribi, influenza A (H1N1) virüsünün etken olduğu insanlarda solunum yollarını etkileyen  giden Viral bir hastalık. Domuz gribi tehlikeli bir hastalıktır, hızlı ilerler ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Ağır hastalığı olanlar, vücut direnci düşük olanlar ve çocukların gerekmedikçe dışarı çıkmamaları hasta kişilerle temas etmemeleri, zorunlu olmadıkça hastaneler gitmemeleri yararlı olacaktır. Özellikle hamile olanlar, 2 yaşından küçük olan çocuklar ile 65 yaşından büyük olanlar, kronik akciğer ve Obezite hastaları gibi risk grubunda bulunan kişilerde daha ağır seyredip, ölüme yol açmaktadır.

Domuz Gribi Nedir
Domuz Gribi Nedir?

Salgın ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Meksika’da salgın yüzünden 93 kişi can vermiştir. Bu virüse ” domuz gribi” adı verilmesinin nedeni, domuzlarda görülen grip virüslerine çok benzediğindendir. Bu yeni tip virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.
Aslında basit lakin etkili yöntemlerle ölümle sonuçlanacak kadar ağır ilerleyen domuz gribinden yüksek oranda korunmak mümkün olabilir. Solunum yolu ve eller yolu ile basitçe bulaşabiliyor. Domuz gribinin öksürme ile hapşırma esnasında ortama yayılan ve virüs içeren damlacıklarla bulaşıyor. Bu damlacıklar direk solunum yolu ile yada ortamdaki eşyalardan eller yolu ile bulaşabiliyor. Kişiler bu hastalık belirtilerinin başlangıcından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasında bulaştırıcı olabiliyor.

Domuz Gribinin Belirtileri; Ateş, Öksürük, Boğaz ağrısı, Yaygın vücut ağrısı, Baş ağrısı, Üşüme ve Yorgunluk , Kusma, Bulantı ve ishal görülebilir..38 dereceyi geçen yüksek ateşle birlikte yaygın vücut ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük ile solunum güçlüğü, 3 günden fazla süren ateş

Domuz Gribinden Korunmak

  • Tokalaşmaktan, öpüşmekten ve sarılmaktan kaçının.
  • Ellerinizi sık sık sabunlu suyla yıkayın. Sabuna ya da suya erişemediğiniz durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanın.
  • Ellerle temas edilen kapı kolu, mause, ortak kullanılan telefonlar ve musluk gibi yüzeyleri sık sık genel deterjanlarla silin.
  • Bulaşma ihtimalinin arttığı kapalı alanlardan, toplu ulaşım araçlarından ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durmaya özen gösterin.
  • Zorunlu haller dışında hastalığın görüldüğü bölgelere gitmeyin.
  • Hasta kişilerle 2 metreden daha yakın temasta bulunmayın.
  • Evde bu hastalığa yakalanmış bir yakınınız varsa ayrı bir odada kalın. Kapınızı kapalı tutun. Eğer bu mümkün değilse tıbbi maske kullanın ve odanızı sık sık havalandırın.
  • Havlu, çatal, kaşık, bardak, telefon, kalem ve bilgisayar mausları gibi malzemeleri ortaklaşa kullanmayın.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*