Dünyanın En Derin Çukuru Mariana Çukuru Hakkında Bilgiler

Mariana Çukuru Hakkında Bilgiler
Mariana Çukuru Hakkında Bilgiler

Mariana Çukuru

Mariana Çukurunu 1951 yılında “Challanger 2” gemisiyle büyük okyanusta araştırma yapan bilim adamları, Mariana veya Lorron takımadalarının doğusunda denize saldırdıkları sondanın 10.863 metreye kadar indiği görünce, dünyanın en derin deniz çukurunu bulduklarını anladılar.

7 yıl sonra Ruslar birkaç denemeden sonra 23 Ocak 1960 yılında “Trieste” adlı batiskaf, denizin altında 10.916 metreye kadar inerek yeryüzünün en derin noktasını buldu! Buldukları bu nokta 8.850 metrelik Everest dağını bile kolaylıkla yutabilecek olan Mariana çukuruydu.

Mariana Çukuru Hakkında Bilgiler
Mariana Çukuru Hakkında Bilgiler

Mariana Çukuru hakkında bilgiler;

 • Derin noktaya iniş 5 saatlik bir sürede dalış ve yüzeye çıkış ile tamamlanmıştır.
 • Dünyanın en derin noktası Mariana çukuru 11 Kilometre derinliğindedir.
 • Japonya ve Endonezya’nın ortasında, büyük okyanusta bulunur.
 • Çukurun uzunluğu 2.5 Kilometre, genişliği ise 69 Kilometredir.
 • Dünyanın en derin noktası olarak bilinen bu çukur yapılan son ölçümlere göre derinliği 10.994 metredir. (Hata payı -+40m)
 • Mariana Çukurunda hayat belirtileri vardır. Yapılan araştırmalar oranın aşırı basınçlı ve soğuk ortamda yaşayabilen bir çok mikro organizma, balık ve yengeç olduğunu söylemektedir.
 • Bilim insanları tarafından bir çok yıldır merak edilen bu çukurun hala bir çok gizemi ve sırrı bulunmaktadır. Çukurun derinleşen noktalarında ki basınç noktaları çukurun incelenmesini zorlaştırırken aynı zamanda tehlikeli kılar.
 • Çukurun dibindeki basınç yeryüzündeki basınca göre 1000 kat fazla olduğu söylenmektedir.
 • Okyanusta basınç her 10 metrede  santimetre kareye 1 kilogram artar.
 • Üstte ki bilgiye dayanarak hiç bir insanın yardımsız veya sadece gelişmiş araç vb ekipmanlarla çukura dalamayacağı anlaşılmaktadır.
 • Mariana Çukuruna inen son kişi James Cameron, kendi özel denizaltısını 7250 tonun üstünde basınca dayanacak şekilde oluşturduğu için Mariana Çukuruna inebilmiştir.

Bu çukur nasıl oluştu ?

Yerkabuğunu oluşturan bazı plakalar, birbirine yaklaşarak çarpışır ve bu çarpışma neticesinde plakalardan biri diğerinin altına girerek “dalma” adı verilen olayı oluştururlar.

Dalma durumu ise yoğunluk bakımından üstün olan plakanın, daha az yoğun olan plakanın altına kayması olayıdır. Bu bölgelerde şiddetli depremler görülür. Depremlerin oluşturduğu derinlikler levhaların büyüklüklerine göre 700 Kilometreyi bulabilir. Mariana Çukuru da Pasifik plakası ile Mariana plakasının çarpışması ile oluşmuştur.

Mariana’ya en son kim dalmıştır ?

James Cameron kendi özel denizaltısı ile 25 Mart 2012’de Mariana Çukuruna dalmıştır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*