Elektronik Bilim Nedir?

Elektronik Bilim Nedir
Elektronik Bilim Nedir

Elektronik Bilim?

Elektronik, elektrik sinyalleri ile istenilen bilgileri işleyebilen, bir ortamdan başka bir ortama taşıyabilen ve bu bilgileri hafızalara depolanmasını sağlayan sistemleri inceleyen bilim dalıdır. Bu bilim dalı için elektronik cihazları aktif edebilmek amacıyla elektrik sinyallerinin nasıl kumanda edileceği önemlidir. Yani diğer bir deyişle serbest elektronların kontrol etmekle uğraşmaktadır. Atomun en dış seviyesindeki elektronlar zayıf bir kuvvetle atoma bağlıdır. Enerji seviyesinin artması sonucu elektron atomdan ayrılır. Elektroniğin temeli bu ilkeye dayanmaktadır. Kısaca elektronik, atomun en zayıf bağlı en dış elektronlarının hareketlerinden yararlanmaktadır. Çok genç bir bilim dalı olsa da, günlük hayatta en çok ihtiyaç duyulan bir bilim dalıdır.

Elektronik Bilim Nedir
Elektronik Bilim Nedir

Elektroniğin Tarihi

Elektroniğin tarihi ilk olarak diyot lamba adındaki devre elemanının icar edilmesi ile başlamıştır. Diyot lamba içindeki yarı iletkenlerin kullanımı sayesinde hem normal diyotun hem de transistörün geliştirilmesinde öncü olmuştur. Diyot lambaya sonradan eklenen metal ızgara sayesinde akım kontrol edilebildi. Bu lambalar hem televizyonlarda hem de radyolarda yükselteç olarak kullanıldı.

1940’lı yıllarda ilk bilgisayarda diyot lambalar sayısal anahtar olarak kullanıldı. İlk bilgisayar 18000 lamba ile çalışmaktaydı ve çevreye çok fazla ısı yayıyordu.1947’li yıllarda da transistörler icat edildi ve diyot lambalar örnek alınarak geliştirildi. 1958’de ilk defa iki transistör bir silisyum kristali ile birleştirildi. Daha sonralarda değişik gelişmelerle devre boyutları günden güne küçüldü.

Devre Elemanları

Devre elemanları pasif ve aktif olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Aktif devre elemanları elektrik enerjisi üreten veya elektrik enerjisini yükselten devre elemanlarıdır. Örnek vermek gerekirse pil, dinamo aktif devre elemanlarıdır. Pasif devre elemanları ise herhangi bir elektrik enerjisi bulundurmamaktadır. Bu devre elemanları üzerinde geçen akım sonucu enerji ortaya çıkarırlar. Pasif devre elemanları ışık, ısı gibi enerjiler ortaya çıkarmaktadırlar. Dirençler, kondansatörler pasif devre elemanına verilebilecek güzel örneklerdendir.

Analog Ve Sayısal Elektronik

Analog elektronik devre geriliminin zamanla orantılı olarak her türlü değerde elektrik akışına sahipken sayısal elektronik zamana bağlı darbeler kullanarak belirli değerdeki elektrik akışına sahiptir. Devrelerin içindeki bütün işi yapan elektrik akımlarına sinyal denir. Sinyaller analog olabileceği gibi sayısalda olabilirler. Ancak analog sinyallerin kullanıldığı devreler sayısal sinyalin kullanıldığı devrelere kıyasla daha azdır. Çünkü analog sinyal her türlü değeri alığı için devrelerinin tasarımında zorluklarla karşılaşılmaktadır. Ancak sayısal sinyal daha az değer aralığına sahip olması devre tasarımını kolaylaştırmaktadır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*