En Kötü 5 Bilgisayar Virüsü

En Kötü 5 Bilgisayar Virüsü
En Kötü 5 Bilgisayar Virüsü

Virüs Nedir? En Kötü 5 Bilgisayar Virüsü

Virüsler, bilgisayarınıza bulaşınca büyük bir problem olabiliyor. Bilgisayar virüsü, kötü amaçla yazılmış kod veya programdır ve eğer bilgisayarınıza ulaşırsa bilgisayarınızın işlenme yönünü değiştirebilir, resimlerinizi, belgelerinizi, videolarınızı silebilir. Bir bilgisayar virüsü, normal virüslere yayılma yönünden benzer. Bir normal virüs kişiden kişiye temas yolu ile geçer iken, bilgisayar virüsü ise bir virüslü dosya yolu ile bilgisayara geçer. Virüsler, kendi içlerinde değişik virüslere ayrılır. İşte bunlar da en kötü beş virüs.

En Kötü 5 Bilgisayar Virüsü
En Kötü 5 Bilgisayar Virüsü
  1. Mydoom

Bilgisayar tarihindeki en kötü virüs şüphesiz ki 2004 yılındaki otuz sekiz milyar dolar zararı ile Mydoom’dur. Ayrıca Novarg diye bilinen virüs, bir solucan virüsüdür ve e-postalar aracılığı ile bilgisayarlardan bilgisayarlara bulaşır. Eğer Mydoom bir bilgisayara bulaşırsa bu bilgisayardaki kayıtlı bütün e-postalara Mydoom virüsünü gönderir ve virüs yayılır. Halen daha Mydoom, günümüzdeki e-postaların yüzde birinde bulunmaktadır.

  1. Sobig

Bilgisayar tarihindeki en kötü ikinci virüs ise birincisine benzer. Sobig virüsü, Mydoom gibi solucan virüsüdür ve e-postalar aracılığı ile bilgisayarlara bulaşır. Bu solucan virüsünün Sobig.A, Sobig.F, gibi varyasyonları ortaya çıkmıştır. Otuz milyar dolar kadar zarara uğratmıştır. Bu kadar büyük bir zarara yol açan Sobig virüsünün yaratıcısı asla yakalanamamıştır.

  1. Klez

Klez virüsü, listedeki ilk iki virüsün aksine bilgisayarlara dosyalar aracılığı ile bulaşmıştır. 2001 yılında bütün bilgisayarların 7.2%’sine yani yedi milyon kadar bilgisayara bulaşan virüs, toplam olarak yirmi milyona yakın bir zarara uğratmıştır. Bu virüs yıllar boyunca yeni versiyonlara kavuşmuş ve daha korkutucu bir hal almıştır.

  1. ILOVEYOU

ILOVEYOU virüsü isminden anlaşılabileceği gibi aşk notlarına benzeyen not defter dosyaları aracılığı ile bilgisayarlara bulaşmıştır. 2000 yılında toplam olarak on milyon bilgisayara bulaşmış, toplam olarak ise on beş milyar dolarlık bir zarara uğratmıştır.

  1. WannaCry

Listede sonuncu olan WannaCry bir “ransomware”dir yani eğer bir bilgisayara bulaşırsa bu bilgisayarı adeta rehine alır ve bir miktar para ödenmesini talep eder. Bilgisayar para ödenene kadar kitlenir. WannaCry, toplam olarak dört milyar dolar kadar zarara uğratmıştır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*