En Yüksek IQ Ortalamasına Sahip Ülkeler Ve Kişiler

En Yüksek IQ
En Yüksek IQ

Bir kişinin ulaşabileceği en yüksek IQ skoru nedir? Dünyanın en yüksek IQ’su olma unvanını kim tutar? Daha fazla bilgi için makaleyi okuyun.

IQ, “istihbarat bölümü” nün kısaltmasıdır. Bu, insanların zekasını ölçmek için tasarlanmış çeşitli standart testlerden elde edilen bir puandır. Fransız psikolog Alfred Binet, konsepti ilk kez 1905 yılında bir IQ testi oluşturarak geliştirdi. IQ testini icat etmenin nedeni, hangilerinin ek akademik yardıma ihtiyaç duyacağını öğrenmek için çocuklara ilişkin bilgiyi test etmekti. Bugün, test düzenli olarak kullanılmakta ve Stanford Binet İstihbarat ölçeğinin bir modelini temel almaktadır. On yıllardır IQ testlerini kullanmak, dünyadaki puanı bulmak imkansız değil.

En yüksek IQ’lu İnsanlar

Bir kişi tarafından dünyadaki skora ilişkin yeterli veri bulunmamasına rağmen, kişi hakkında ya da söylemeliyim ki insanlar hakkında bilgi var. Peki bu yüksek sayı nedir? İşte ilk 2 finalistimiz.

Marilyn Vos Savant
Dünyanın şimdiye kadarki skoru Marilyn Vos Savant’ın 228’i attı. Savant, Amerikalı bir dergi köşe yazarı, yazar, oyun yazarı ve öğretim görevlisi. Böyle bir şaşırtıcı puanı alabilmek için Guinness Dünya Rekorlar listesinde yer aldı. Parade dergisinin Pazar baskısını Marilyn’e soruyor ve okuyucularının sorgularını geniş bir yelpazede konu ve bulmaca üzerine çözüyorbir sütun yazıyor.

Kim Ung-Yong
Dünya şampiyonluğunda en yüksek skoru kazanmak için diğer finalistimiz Kore’den Kim Ung-Yong’dur. Kim 6 aylıktan beri olağanüstü entelektüel yetenekler sergiledi. Kim, 3 yaşındayken Koreli, İngilizce, Almanca ve Japonca akıcı bir şekilde okuyabilir ve 6 yaşına kadar televizyonda gördüğü hesap problemlerini çözebilir. ABD tarafından 7 yaşında NASA’ya davet edilen ilk çocuktu. Doktora programını tamamladı. 15 yaşından önce fizikte. Kim 2010 yılında, 210 puan alabilmek için Guinness Dünya Rekorları’na gitti.

Tabii ki, bu ünlü insanlar dışında, puanlamış inanılmaz puanlar alan başkaları da var. Missouri’de yaşayan Christopher Michael Langan 195, Nijerya’da doğan Philip Emeagwali 190, dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov 190’tır. Oldukça etkileyici, değil mi?

En Yüksek IQ Ülkesi Çeşitli ülkelerin mümkün olan en yüksek IQ’una ilişkin bilgi toplamak için çok zaman, kaynak ve çok daha fazla şey gerekir. Artı, dünya genelinde IQ testleri yapmak “hürkür” bir görev olacaktır. Bilim adamları, ortalama komşu ülkeler puanlarını elde ederek yaklaşık bir değer kullanmasının nedeni de budur.

 • Rütbe     Ülke         Zeka Tahmini
 • 1        Hong Kong           107
 • 2        Güney Kore          106
 • 3        Japonya               105
 • 4        Çin (Tayvan)         104
 • 5        Singapur              103
 • 6        Almanya              102
 • 6        Avusturya            102
 • 6        Hollanda              102
 • 6        İtalya                    102
 • 10      İsviçre                   101
 • 10      İsveç                     101

Puanlama Sistemi

Modern puanlama, bir kişinin zekasını değerlendirmek için özel olarak tasarlanmış çeşitli standart testlere dayanmaktadır. Bu puanlar çeşitli amaçlar için kullanılır; eğitimsel başarıları tahmin etmekten, özel ihtiyaçlara, iş veya gelirden hemen. Bilim adamları dünya skorunu incelemekte ve buna dayalı bazı nitelikler ve tahminler ortaya koymaktadır. Bu puan bir kişinin bir işe girmeden önce bir test gibi karar verme yeteneklerini test etmek için kullanılır. İstihbarat kotları gibi testlerin puanları da dikkate alınır. Skor aralığı ve istihbarat sınıflandırması, herhangi bir kişinin zekasını ölçmek için standartlaştırılmış bir yöntemdir, ancak kategori isimleri değişebilir. Hesaplama işlemini anlamak için genel bir referans tablosu aşağıda belirtilmiştir.

IQ Puanı               İstihbarat Sınıflaması
140+ (±% 25)         Son derece üstün veya üstün
130 – 139             Son derece yetenekli veya yetenekli
120 – 129             Yüksek İstihbarat
110-119                Üstün Zeka
90 – 109               Ortalama veya Normal İstihbarat
80 – 89                 Donukluk veya normal mat
70 – 79                 Sınır Yetersizliği / Zihinsel Engellilik
50 – 70                 Hafif Zihinsel Engellilik
35 – 50                 Orta derecede Zihinsel Engellilik
20 – 35                 Zihinsel Engellilik
<20                       Zihinsel Engellilik (% 1)

Aklını başına koyduğun zaman, aslında her şeye ulaşabilirsin. Aynı teori burada da geçerlidir. IQ testleri ve skorlama yöntemleri / teknikleri skorları, doğayı veya yetiştirmeyi etkileyen faktörler açısından sürekli tartışılmaktadır. Fakat uygarlıklarımızın Savant ve Ung-Yong gibi zihinleri olduğu sürece bir şey kesin gelecektir ki gelecekte neler olacağını bilir. Bir kişi ve ülke için en yüksek puanlar, doğanın ve beslenmenin eşit parçalarını oynaması nedeniyle ilerlemeye devam edecektir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*