Evde Evcil Hayvan Yetiştirmenin Güzellikleri Nelerdir?

Evcil hayvan, günlük hayatımıza uyum sağlayabilen ve evde büyütülmeye uygun olan canlılara denir. Bu hayvanlar sizinle birlikte ev hayatına adapte olabilirler. Evcil olarak doğan hayvanlar olabileceği gibi sonradan evcilleştirilen hayvanlarda vardır.

Günlük yaşamımızda bir evcil hayvan edinmeye karar vermek için iyi düşünmemiz gerekir. Sonradan bakamayacağını anlayıp dışarı atılan oldukça fazla hayvan vardır. Bu kararı verirken bilmeniz gerekenler vardır. Evde evcil hayvan yetiştirmenin yaşamımıza etkileri nelerdir?

Uyku Saatlerimizi Düzene Sokarlar

Evde beslediğiniz bir evcil hayvan varsa eğer uyku saatleriniz ister istemez düzene girecek demektir. Yemek, su gibi ihtiyaçları karşılamak için hemen hemen aynı saatlerde kalkmanız gerekir. Eğer beslediğiniz evcil hayvan köpek ise tuvalet eğitimini dışarı yapması yönünde eğitim verdiyseniz, onun düzeni için erken kalkmak zorunda kalırsınız. Hatta çoğu kez siz kalkamasanız bile sizi gelip uyandırabilirler.

Yeni İnsanlarla Tanışmanızı Sağlarlar

Eğer evcil hayvanınızı düzenli olarak dışarıya çıkartırsanız, bir kere bile olsa sizi yeni insanlarla tanışmaya iteceklerdir. Sizin gibi evcil hayvanı ile gezintiye çıkmış biriyle özellikle parklarda karşılaşmanız olasıdır. Böyle durumlarda onların sayesinde yeni ilişkiler ve arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Üstelik sosyal medya üzerinden bile bu tanışıklıkları yaşayanların sayısı oldukça fazla.

Moralimizi Yüksek Tutarlar

Çok yoğun ve zor bir günün ardından eve döndüğünüzde sizi bekleyen bir hayvanınız varsa eğer onunla ilgilenmek çok iyi bir fikir olabilir. Özellikle köpeklerin, insanların mutsuzluğunu hissedebildikleri kanıtlanmıştır. Böyle durumlarda sizi oyun oynamaya zorlar ve moralinizi düzeltirler. Yurtdışında bazı hastanelerde, hastaların yaşadıkları rahatsızlıkları daha kolay atlatmaları için eğitimli hayvanlar ile terapiler düzenlenmektedir.

Spor Yapmamızı Sağlarlar

Evcil hayvanlarla oyun oynamak bile bize kalori kaybettirir. Hele bir de dışarı çıkartmamız gerekiyorsa, günlük düzenli yürüyüş veya koşular yapmamızı sağlarlar. Çoğu insan hırsla başladığı spor egzersizlerinden kolayca sıkılabilmektedir. Bunun sebebi çoğu zaman yalnız olmalarından kaynaklıdır. Eğer bir evcil hayvanınız varsa, düzenli olarak spor yapmaya başlayacaksınız demektir.

Evet, evcil hayvan yetiştirmek günlük hayatımızda bize oldukça olumlu sonuçlarla geri dönmektedir ama bunun olumsuz yanları da yok değil. Evcil hayvanlar üzerlerinde birçok bakteriyi barındırırlar ve bunu bize bulaştırmaları mümkündür. Aynı zamanda tüylü bir evcil hayvanınız varsa bu evdeki hijyen açısından pek sağlıklı olmayabilir. Tüm bu durumlara rağmen, evde evcil hayvan beslemenin yaşamımıza olumlu etkilerinin daha fazla olduğunu görmekteyiz. Siz de bir evcil hayvan sahibi olmak istiyorsanız, hayatınızda nelerin değişeceğini bilmenizde fayda vardır. Unutmayın, bazen bir arkadaştan bile daha sadık olabiliyorlar.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*