Evliya Nedir? Kimlere Evliya Denir?

Evliya Nedir? Kimlere Evliya Denir? 

Davranış hal ve hareketlerine kuran’ı rehber eden ve şaşmayan Allah kulları vardır.  Veli kimseler Allah u tealanın istediği gibi Kur-an ı rehber edip bu doğrultuda yaşamlarını şekillendirmiş olan kimselerdir. Evliya ise kelime anlamı olarak veli kelimesinin çoğul anlamlıdır. Evliya Kime Denir? Evliya Allah dostu olan, ermiş veli kimseler olarak ifade edilir.  İslam dininin gerektirdiği gibi ve dünyalık heves ve meşgaleleri mümkün oldu kadar düşük seviyede de tutarak, daha çok Allah’ ın rızasını kazanmak için çalışan insanlardır onlar. Diğer insanlara karşı daha anlayışlı ve merhametli olan bu kimseler sevgi ve merhametlerini yaratılmış olan her şeye gösterirler.

Evliya Nedir?
Evliya Nedir?

Evliya Kimsenin Özellikleri

Allah’ ın sevdiği kulları olarak adlandırdığı evliyalardan bir kısmını bilmek mümkünken bilinmeyen birçok veli kişilerin de bulunduğu biliniyor. İbrahim Hakkı Hazretleri de bu konu ile alakalı şunları soylemistir;

“Harabat ehline hor bakma şakir,

Defineye malik viraneler var.”

Evliya kime denir? Sorusuna kelime anlamı ile cevap verildiği gibi birçok örnek ile de cevap verilebilir. Evliya kimselerin özelliklerine bakıldığında tevazu sahibi ve kolay kolay kimseyi incitmeyen, sevgi, hoşgörü ve anlayış içinde yaşandığında huzurlu olan huzuru dağıtan kimselerdir. Rehber olarak Kur’an-ı Kerim ile Hz. Muhammed (sav) in sünnetini kendine rehber edinen kimseler olarak bilinir.

Bu kişiler Allah rızasını her zaman gözetilerek ve Allah sevgileri ile rızayı kazanmak duyguları ile yaşarlar.  İbadet etmek her ne kadar zorunlu olsa da yaratılmışlara gösterilen merhamet, sevgi, saygı,  hoşgörü Allah u tealanın hoşuna gitmektedir. Hatta emredip kullarının olmasını istediği şeklidir. Evliya, Allah dostu, veliler maddeden çok manaya bakarlar. Yaşamlarını ve gayeleri ile sabit Allah rızasını gözeterek sevgi ve aşk ile sürdürürler.

Evliya Allah Dostları

Allah’ ın  sevdiği ve dostum dediği kullardan olmak insanoğlu için o kadar da kolay değildir.  Bu konuda yaşam şartı, manevi durumu, inancı oldukça önemlidir. Evliya kime denir? Evliya insan olarak fıtrat ta var olan nefs ve dünyalık duyguları bastırmış, ahirete inanan kuvvetli bir iman bağı ile Allah a bağlı olan büyük bir aşk ile yaratıcısını seven ve O nun sevgisini kaybetmekten korkarak, sürekli kendini kontrol eden kimselerdir. Allah ın sevgili kulum dediği, dostum dediği kimselerdir. Birçok hadis i şerifte de bu konu ile ilgili bilgi verilir. Evliyaların hepsinde Allah ın 99 esnasında biri vardır.  Ve bu eşyaların isimlerin özellikleri o kimselerde muazzam bir şekilde görülür.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*