Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığına ne iyi gelir
Güneş yanığına ne iyi gelir

Cilt uzun saatler güneşe maruz kaldığında hassaslaşır ve zarar görür. Bu durumda kullanılan duş jeli, sabun gibi maddeler cildin kuruyup daha da hassaslaşmasına sebep olur. Güneşlenme sonrası cilde aloe vera jeli veya aloe vera içeren losyonlar, yoğurt, zeytinyağı, badem yağı gibi yağlar kullanarak hassaslaşan cildin onarımı sağlanabilir. Zeytinyağı içerdiği E vitamini sayesinde cilt hücrelerinin onarımına büyük katkı sağlar. Ayrıca tüm bunlar güneş, deniz ve kimyasallarla iyice kuruyan cildin yumuşamasında etkilidir. Yulaf ezmesi de cilt yanığını hafifletmek ve cildi yumuşatmak amacıyla kullanılabilir.

Güneş yanığına ne iyi gelir?
Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığı, güneş yanığı ağrısı, kaşıntı ve kızarıklık nasıl geçer?

Güneş Yanığı Yulaf ezmesi Tedavisi: Yulaf ezmesi güneş yanıklarından sonra cilde sürülerek rahatlama sağlanabilir. Nasıl kullanılacağına gelecek olursak, 1 su bardağının yarısına kadar yulaf ezmesi doldurulup üzerine kaynar su dökülür. İyice karıştırdıktan sonra soğuması beklenir. İyice soğuduktan sonra bu karışım, cildin güneşten yanmış alanlarına yavaşça sürülür. 5- 10 dk bekleyip durulayınız.

Güneş Yanığı Yoğurt Tedavisi: Yoğurt aslında birçoğumuzun bildiği bir yöntemdir. Hepimizin evinde kolayca bulunan bir gıda olduğundan diğerlerine göre daha ön planda olan bir uygulamadır. Buz dolabından çıkardığınız yoğurdu ılımadan yanan bölgelerinize uygulayınız. Bir süre bekleyip durulayınız. Yoğurdun yağsız olması daha iyi olacaktır.

Güneş Yanığı Aloe vera jeli Tedavisi: Aloe vera jeli sürmek yanık tedavisinde kullanılan bir yöntem olup güneş yanıklarında da kullanılır Cildi onarır yatıştırır ve antibakteriyel olması nedeniyle dezenfekte yanıklarında da kullanılır. Cildi onarır, yatıştırır ve antibakteriyel olması nedeniyle dezenfekte eder. Aloe vera jelini bulamadıysanız bu maddeyi içeren losyonlardan da faydalanabilirsiniz.

Güneş Yanığı Zeytinyağı Tedavisi: Güneşten ve denizden kuruyan cilt gerildikçe yanmış bölgelerde oldukça sızı hissedilir. Kuruyan cildin yumuşatmada zeytinyağı oldukça etkilidir. Ayrıca bahsedildiği gibi içerdiği E vitamini sayesinde cildi onarır ve güneşe daha dayanıklı hale getirir. Bunun yanı sıra sürüldüğü bölgede hava ile temas kesildiği için anlık rahatlama sağlar. Zeytinyağının yanı sıra badem yağı da kullanılabilir. Fakat zeytinyağı kullanımı daha yaygındır.

Tüm bunların haricinde güneş sonrası vücut bakımı için satılan, cildi rahatlatan losyonlardan da faydalanabilirsiniz. Bunları marketlerden, eczanelerden, kozmetik dükkanları gibi yerlerden satın alabilirsiniz.

Güneş Yanığına Karşı Kapılması ve Kaçınılması Gerekenler

Sıkça soğuğa yakın su ile kısa duşlar alın. Duş sırasında sabun, duş jeli gibi aşındırıcı
maddelerden sakının. Bu maddeler hassaslaşan cildi daha da yıpratır. Lif, kese gibi
ürünlerle yıkanmaktan kaçının. Liflenmek veya keselenmek cildi irrite eder ve eğer su
toplamışsa bunların patlamasına neden olur. Yine cilt su toplamışsa duşun tazyiki su
toplayan yerlerin patlamasına yol açar. Bu yüzden duşta suyu fazla açmamaya özen
gösterin veya küveti doldurarak duş alınız.

Güneş yanığı olan kısımlara sık sık suya batırılmış bezlerle kompres yapın. Bezler ısındıkça yeniden suya tutup sıktıktan sonra cildin üzerine koyun.

Güneş yanığı olduğu süreçte bol giysiler giyin. Dar kıyafetler, cilde sürtünerek daha da tahriş olmasına yol açar.

Güneşte fazla kalmış olmak yanıkların yanı sıra baş ağrısına da sebep olabilir, istirahat
edin. Ayrıca bol bol su tüketin.

Güneş yanıkları sonrası rahatlatıcı losyonlardan kullanın. Fakat küçük çocuklarda bunları
kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Güneşe çok fazla maruz kalmamaya dikkat edin. Güneşlenmek için en uygun saatler sabah 9-11 ile akşam 5-7 arasıdır. Güneşlenmeden önce mutlaka güneş koruyucu kullanın ve şapka takın.

Güneş yanıklarınız eğer çok ciddi ise anlatılan bu yöntemleri uygulamadan önce acilen doktora gidiniz!

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*