Günümüzde Şirketler Neden Satılır

Şirketler kendi içinde ve dış dünyadaki kuruluşlarla sürekli olarak rekabet halindedir. Bu rekabet şirketler arasında kazanan ve kaybedeni belirler. Şirketler birbiri ile yarışırken en önemli faktör ise tüketicidir.

1.Fiyat-Performans Şirketlerin Satılmasını Nasıl Etkiler?

Tüketiciye en uygun fiyatta en sağlam ürünü veya en iyi hizmeti sunan şirketten alışveriş yapar. Örneğin Sony telefon markası kaliteli ürün üretimi yaptığı gerekçesi ile fiyat performansı sağlayamamıştır. Bunun sonucu piyasada Samsung şirketi telefon satışlarında öncü şirket olmuştur. Aynı şekilde son zamanlarda Huawei şirketi fiyat performans ürünleri ile Samsung’un önüne geçmeyi başarmıştır. Kısaca bu rekabet sonucu kaybeden taraf zarar ettiği öngörülür. Zarar eden şirketin satılması ise kaçınılmaz olacaktır.

2.Ülkeler Arası Gerilim Şirketleri Nasıl Etkiler?

Bir başka bakış açısı ile bakıldığında büyük şirketlerin arkasında duran ülkelerin rekabetide şirketleri etkileyebilmektedir. Örnek vermek gerekirse ABD il Çin arasındaki gerilim sonucu her iki ülkede karşıt ülke şirketlerine yaptırım uygulamaya başlamıştır. Huawei şirketi bu yaptırımlardan etkilenerek Google Play destekli ürün üretilmeyeceği tartışılmaktadır. Bu tartışma Huawei şirketini etkilemiş kendi uygulaması için para sarf etmesine ve ürünlerini alan tüketicilerde tereddüt oluşmasına neden olmuştur. Şüphesiz ki akıllı telefon satışlarında yükselmiş bir şirket olarak bu durum belki de telefon sektöründen çekilmesiyle veya başka bir şirkete devriyle bitecektir.

3.Atılımlar Şirketlerin Satılmasına Neden Olur Mu?

Son olarak ise şirketlerin potansiyellerine göre satış yapılması durumu mevcuttur. Şirketler zaman zaman belli konularda atılım yaparlar veya bir konuya odaklanarak yeni şirket kurar ve atılım gerçekleştirirler. Bu atılım sonucunda başarı gösteren şirketlerin değerleri ve potansiyel karlılık oranları yükselmesi beklenir. Böyle durumlarda bu potansiyel değerlendirilerek şirketler bir birini kendi bünyelerine katmaya çalışırlar. Bu durum iki büyük şirketin anlaşması ile de olabilirken genellikle bir küçük şirketin büyük bir şirket tarafından satın alınması şeklinde olmaktadır. Büyük iki şirketin anlaşması sonucu oluşacak durumunu ele alırsak Facebook şirketinin İnstagram şirketini ve Whatsapp şirketini bünyesine katması bu duruma örnek teşkil etmektedir. Büyük bir şirketin küçük potansiyel girişimleri veya şirketleri bünyesine katmasını ele alırsak Zynga şirketinin iki Türk ulusal şirketini (Peak Games, Rollic) bünyesine katması bu duruma örnek olabilir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*