Hesap İşletim Ücreti Nedir? Ne Zaman Kesilir?

hesap işletim ücreti
hesap işletim ücreti

Bankaların, müşterilerden vadesiz hesap, kredi kartı kullanımı gibi hizmetleri almaları sebebiyle talep ettikleri ücrettir. Hesap işletim ücreti, yıl içerisinde bir ya da iki kere müşterilerden alınabildiği gibi, bu ücret bankalara göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra, hesap işletim ücreti almayan bankalar da vardır. Ancak birçok banka, müşterilerin kart kullanımlarından dolayı, hesaplarından belli bir ücret keserek, hesap işletim ücreti almaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Ne Zaman Kesilir?
Hesap işletim ücretleri, genellikle kredi kartı ya da banka kartının alındığı tarihten altı ay ya da bir yıl sonra kesilmektedir. Bazı bankalar, hesap işletim ücretini yıl içerisinde iki kez aldıkları gibi, genellikle işletim ücreti için yılda bir kez müşterilerden para kesilmektedir.

Hesap İşletimi Ücreti Nasıl Ödenir?
Müşteriler, bankalar tarafından talep edilen hesap işletim ücretleri için genellikle bankaya
doğrudan ödeme yapmaz. Zira hesap işletim ücreti için banka müşteriden doğrudan para talep etmez. Ancak müşterinin hesabında bulunan paradan, dönemsel olarak kesinti yapılarak, müşterilerden ücret alınır.

Herkes Hesap İşletim Ücreti Öder mi?
Bankalar, genellikle sadece vadesiz hesaplar ve kredi kartları için işletim ücreti aldıkları gibi, bazı durumlarda hesap işletim ücreti almaz. Bankaların hesap işletim ücreti almadığı kişiler ise şöyledir:

  • Öğrenciler,
  • Maaşını banka kartı yoluyla alanlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu ya da özel bankalardan emeklilik maaşı alanlar,

Bankalar; standart hesaplardan farklı olarak, öğrenci kartı, emekli kartı ya da maaş kartı
çıkarttıklarından, bu hesaplar için işletim ücreti almaz. Bunun yanı sıra, birçok banka, otomatik ödeme talimatı veren müşterilerden de hesap işletim ücreti almamaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar
Hesap işletim ücreti, banka inisiyatifine bağlı bir durum olduğundan, her banka hesap işletim ücreti almamaktadır. Ancak birçok banka tarafından alınan ya da kesilen bu ücret
için, müşterilerin itiraz hakkı bulunmaktadır. 2014 yılında hesap işletim ücretlerinin haksız kazanç olduğu birçok alanda vurgulanmış ve bu husus bazı yasal çerçevelere dayandırılmıştır. Bu doğrultuda, birçok banka, hesap işletim ücreti almamaya başladığı gibi, müşterilerin itiraz etmesi durumunda, hesap işletim ücreti ödeme ya da geriye dönük ödemelerini talep etme gibi hakları doğmuştur.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*