Hiç borcum kalmadı neden kredi alamıyorum?

Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum?

Kredi almak için bir bankaya başvuru yaptığınızda sizden bazı belgeler istenir. Bunun yanında bankaların aradığı en önemli özellik gelirin alınan kredi için yeterli olup olmamasıdır. Bunun yanında bazı faktörler de kredi almak için etkilidir. Örnek olarak kredi puanı, gelir belgesi, çalışma durumu gibi noktalarda kredi almak için önemlidir.

Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum?

Daha önce kredi almış ve borcunuzu ödemiş olduğunuz halde kredi başvurunuzun onaylanmama durumu ile karşılaştınız bu duruma sebep olacak bazı şeyler su şekildedir.

Gelir Yetersizliği Veya Belgelenememesi

Bankalar kredi verirken ilk olarak aylık geliri sorgular. Müşteri acil ihtiyaç durumunda gelir seviyesinin üstünde kredi talep ediyor bu da bankanın sizden belge istemesine sebep oluyor. Kişinin geliri hakkında yanlış ya da eksik belge bildirmesi kredi hakkını kaybetmesine sebep olabiliyor.

Çalışma Durumu

Daha önceleri bankalar gelir belgesi beyan edildikten sonra kredi verebiliyordu. Uzun süredir kullanılan sistemde ise bir genel sigorta girişiniz olması gerekiyor. 6 ay boyunca genel kesintisiz bir sigortanız ve bu sigortanın hala devam ediyor olması gerekiyor. Sigorta olmama durumu size kredi verme ihtimallerini en düşük seviyeye indirir.

Kredi Notunun Düşük Olması Durumu

Bankalar kredi başvurusu yapıldığı zaman kontrol ettiği diğer bir nokta da Kredi notu durumudur. Kredi notu sizin bu zamana kadar tüm finansal geçmişiniz toplanarak elde edilen bir sayıdır. Kredi notunun izin vermediği miktar üstüne kredi çekmek de mümkün değildir. Düşük kredi notu zaman içinde yükselebilir bu da kredi çekme imkanınızı yükseltir.

Kefil Durumu

Yüksek miktarda kredi için kefil getirmek zorunlu değilse de siz önceden kredi çeken veya borcun altına giren birine kefil olmanız durumunda kredi durumunuzu etkiler. Bu kişinin borcunu ödemede sıkıntı yaratması size de kredi alırken sıkıntı çıkarabilir.

Aktif Bir Kredinin Olması

Eğer kredi almak için başvuru yaptığınız bankanın dışında başka bir bankada aktif krediniz olması size kredide sıkıntı çıkarabiliyor.

Kara Listede Yer Almak

Bankalar kredi alan kişinin düzenli ödememesi durumunda o kişiyi tekrar kredi kartı ve kredi alımı gibi işlemleri gerçekleştirememesi için kara listeye alır. Kara listeye girmek aynı zamanda hakkınızda yasal işlem başladığını da göstermektedir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*