Hızlı kilo kaybının sebebi nedir?

ani kilo kaybı nedenleri
ani kilo kaybı nedenleri

Hızlı Kilo Kaybının Nedenleri Nedir?

Kişiler sağlıklı ve fit olmak için egzersiz yapabilir ve sağlıklı beslenmeye özen gösterebilirler. Doğru bir diyet veya sporla kilo vermek normal bir durumdur. Fakat kişide bunları yapmamasına rağmen ani kilo kaybı yaşandıysa, herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden kişi böyle bir durumda mutlaka doktora görünmelidir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nce, altı ay bir sene gibi bir süreçte veya daha kısa zamanda vücut ağırlığının %5’inden daha büyük oranlarda nedensiz kilo kaybı yaşanması halinde doktora başvurulmalıdır. Bu tür kilo kayıplarının altında çölyak, crohn hastalığı, parkinson, kanser, addison hatalığı, depresyon, diyabet, demans, HIV/AIDS, yeme bozukluğu, hipertiroid, hiperkalsemi, peptik ülser, ülseratif kolit, KOAH gibi hastalıklar yatıyor olabilir.

ani kilo kaybı nedenleri
Ani kilo kaybı nedenleri nelerdir?

Ani Kilo Kaybının Altında Yatan Nedenler

Addison Hastalığı: Bu hastalık kronik adrenal yetmezlik şeklinde de bilinen bir hastalıktır. Ani kilo kayıplarından sorumlu olan bir hastalıktır. Böbreküstü bezleri tarafından salgılanan aldosteron ve kortizol hormonlarının yetersiz üretimi sonucu bu rahatsızlık meydana gelir. İhmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Aksi halde hayatı tehdit edici boyutlara gelebilir.

Kanser: Kanser hastalıklarında yaygın görülen bir durumdur. Kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması sonucunda vücut hızla kalori yakar ve ani kilo kayıpları görülür.

Çölyak Hastalığı: Çölyak hastalığı bağırsakta meydana gelen bir sindirim sorunudur. Bağırsakların glutene karşı tepki vermesiyle oluşan bir hasardır. Bu rahatsızlığın karakteristik özelliği bazı besinlerin emiliminin yetersiz olmasıdır. Bu rahatsızlık da ani kilo
kayıplarına sebep olabilir.

Kronik İshal: Yanlış bir besin tüketimi sonucu vücuda alınan virüs nedeniyle oluşur. Gastroenterit adlı viral bir enfeksiyon olan ishal hemen herkesin bir dönem başına gelebilmektedir. İshal, belli ilaçlarla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak ishal, dört haftadan uzun sürdüyse bu kişi kronik ishal olarak kabul edilir. Kronik ishal nedeniyle ani kilo kayıpları yaşamak kaçınılmazdır.

Crohn Hastalığı: Sindirim sisteminde meydana gelen iltihaplanmalar şeklinde oluşur. Bu iltihaplanma, kendisini karında ağrı, şiddetli diyare ve bazı durumlarda yetersiz besin emilimi şeklinde kendisini gösterir. Mutlaka tedavi edilmeli, aksi takdirde hayatı tehdit edebilir. Crohn rahatsızlığı kiçlo kaybına sebep olan acı verici bir rahatsızlıktır.

Demans: Demans tam anlamıyla bir hastalık olmayıp, alzheimer, huntington ve parkinson gibi hastalıkların meydana getirdiği bir semptomdur. Hafızada kayıpları, kafa karışıklığı vb şekillerde kendisini gösterir. Bu sebeple kişi yemek yemediğini unutabilir ve kilo kayıpları yaşayabilir.

Depresyon: Kişide meydana gelen sürekli üzüntü, kaygı ve stres gibi olumsuzluklar depresyon olarak bilinir. Depresyon kaynaklı iştahsızlık nedeniyle kilo kayıpları yaşanabilir.
Diyabet: Kan şekerindeki yükseklik bu hastalığın karakteristik özelliğidir. Diyabet hastalarında fazla susama ve kilo kayıpları görülmektedir. Bu rahatsızlıkta böbrekler fazla şekeri ememez ve fazla şeker idrara karışır. Şekerin idrara geçmesi durumunda hasta susuzluk hisseder ve bu durumu tolore edebilmek için su, kahve, çay vb içecekler tüketir. Bunun sonucunda kandaki şeker seviyesi tekrar artar ve bu durum bir döngüye girer. Bu şekilde kilo kayıpları yaşanır.

Yeme Bozuklukları: Anorexia Nervosa ve Bulumia Nervosa şeklinde iki tür yeme bozukluğundan söz edebiliriz. Anoreksiya nevroza bulunan kişiler uzun süreler kendisini aç bırakarak veya çok fazla egzersiz yaparak kilo vermeye çabalarlar. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler kilolarına takıntılıdır ve çok zayıf oldukları halde hala kendilerini kilolu hissederler. Bulumia nevrosa hastası olan kişiler ise yediklerini kusarak veya laksatif kullanarak, aşırı egzersiz yaparak kilo vermeye çabalarlar. Özellikle genç kızlarda yaygın olan bu rahatsızlıklar oldukça ciddi olup ailelerin bu konuda dikkatli olması gerekir.

HIV/AIDS: HIV virüsünün sebep olduğu bağışıklık sisteminin çökmesi AIDS olarak bilinir. HIV virüsü nedeniyle düşen bağışıklık sonucu vücut hastalıklara direnç gösteremez. HIV nedeniyle meydana gelen tüberküloz, salmonellla, toksoplazma, kanser ve böbrek hastalıkları gibi hastalıklar sebebiyle ani kilo kayıpları görülmektedir.

Hipertiroid: Tiroid bezinin tiroksin hormonunu aşırı üretmesiyle oluşn rahatsızlığa hipertiroid veya aşırı aktif tiroid denilmektedir. Hipertiroid düzensiz kalp ritmi, aşırı terleme, sinirlilik hallerinin yanı sıra ani ve aşırı kilo kayıplarıyla da kendisni belli eder. Bu kilo kayıplarının sebebi ise fazla üretilen tiroksin hormonunun metebolizmayı hızlandırmasıdır.

Peptik Ülser: Yemek borusu, midenin üst kısmı ve ince bağırsaklarda meydana gelebilen yaralar peptik ülser olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise sindirim organlarını tahrip eden ilaçların, besinlerin uzun süreli tüketimi veya bakteriyel enfeksiyonlardır. Peptik ülser olan kişilerde kanlı kusma, ani kilo kaybı, iştahta değişiklikler ve dışkıda kan görülebilmektedir.
Eğer siz de ani ve nedensiz kilo kayıpları ile karşı karşıyaysanız mutlaka doktora danışmalı ve gereken tedavileri olmalısınız.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*