İlkel Yollarla Ateş Yakmak

İlkel yollarla Ateş Yakmak
İlkel yollarla Ateş Yakmak

Doğal Yollarla Ateş Nasıl Yakılır?

Ateş, yüksek sıcaklık ve çoğunlukla alev veren bir yanma olayıdır. Eski Türkçe de zaman zaman od denilmektedir. Ateş insanın doğal ihtiyaçlarını gidermiş ve ilk bulunduğu zamanlar yeni bir medeniyete zemin hazırlamıştır. Ateş nasıl yakılır, nedir, tarihçesi nedir hepsini bu makalede bulabilirsiniz.

Ateşin tarihi;

Ateş, bir yıldırımın düşmesi ile başladığı düşünülmektedir. Bu tarz doğal olayları sonucu oluşan ateş, yangın vb. olaylar sonucunda oluşan ateşler dünyanın tek ateşleri olmuştur. Kenya ve Güney Afrika’da bulunan kanıtların Pekin adamı denilen kişinin, ilk ateşi kontrol ettiği savunulmaktadır. MÖ 7000’e kadar ateşin nasıl yakıldığını, insanoğlu bilmediği savunulur. Neolitik insan, testere ve matkap hareketleriyle çakmaktaşı ve prit ile ateş yakmayı biliyordu. O dönemlerde yeni ateş yakmak yerine olan ateşi koruyup sönmemesini sağlamak daha avantajlı bir işlemdi.

İlkel Yollarla Ateş Yakmak
İlkel Yollarla Ateş Yakmak

Ateş yakma düşüncesinin; çakmaktaşını pirite sürerken mi yoksa ağaçta delik açarken şansa bulunduğu mu, bilinmemektedir.

Bambudan yapılmış küçük bir tüpün içindeki hava ile, ateş pistonunu üreten Güneydoğu Asya, Endonezya ve Filipinler bu yöntemi kullanıyordu.

1800’lü zamanlarda bundan tamamıyla bağımsız bir şekilde Amerika’da metalden bir ateş pistonu geliştirildi.

1827’de Jhon Walker isimli İngiliz kimyacı, içinde fosfor sülfat bulunan ve sürtünce yanan bir kibrit icat etti.

Modern teknoloji ve bilim gelişmeleri, büyük ölçüde; ateşten elde edilerek insan oğluna sunulan enerjiden dolayı olduğu söylenmektedir.

Ateşin oluşumu;

Oksijen ve tutuşma sıcaklığında bir maddenin teması sonucunda ateş oluşur. Yakıt ve oksijen tarzı devamlı mevcut temaslar, sürekli yanma olayını oluştururlar. Alevin söndürülmesi ile oksijenin yok edilmesi veya yanan maddenin sıcaklığının düşürülmesi ile olur.

Sıvıların yanması onun gaz durumuna dönmesi ile oluşurken, katıların yanması onun; önce sıvıya sonra gaza dönüştürülmesi ile veya en azından onun maddelerinin ayrılması ile oluşmaktadır.

Maddeler tutuşma sıcaklığında oksitlenirken yanması için tutuşma sıcaklığına gelmesi gerekmektedir.

Ateş, etrafındaki havayı ısıtırken, onun genişleyip büyümesini ve sonucunda bir hava akımı başlatır. Akım sebebiyle ateşin etrafına sürekli oksijen gelir ve alevin yanması sürekli duruma gelir.

Doğal yollarla, ateş yakımı;

Vahşi bir alan veya kamp yerinde doğal yollar ile ateş yakmak için kafanızda bazı soruları tamamlamanız gerekmektedir.

Doğal Yollarla Ateş Nasıl Yakılır?
Doğal Yollarla Ateş Nasıl Yakılır?

Ateşin büyüklüğü ne kadar olmalı, ateşi yakacağım yeri hazırladım mı, ateş yakmak için gerekli kaynaklarım var mı; ve bu tarz benzeri soruları tamamladıktan sonra ateşi nasıl yakacağımıza geldi sıra.

  • Eğer bol güneşli bir alanda iseniz kendinize bir mercek bulmanız gereklidir. Mercekcam veya bu tarz güneşi bir alanda toplayıp yansıtan nesnelere ihtiyacımız olacaktır. Merceği yakacağımız nesnelerin üzerine, güneşin durduğu yere göre şekillendirip aynı yere sabırlı bir şekilde tutuyoruz. Belli bir süre sonra alev almaya ve yanmaya başlayacaktır. Eğer cam veya herhangi bir mercek bulamıyorsanız; güneşin ısısından çıkan güneşten erimeyen bir buz bulup veya herhangi bir tenekeyi kesip yansıtacak nesneye çevirebilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem tamamıyla doğadan yardım alınarak çok eski usullere bağlı kalarak yakmaktır. Öncelikte bir sert tahta bulup onu 30-50 cm uzunluğunda bir sopaya çeviriyoruz. Ardından bu sopanın ucunu iyice sivrileştiriyoruz. Bu sopaya “V” şeklinde bir çentik atıyoruz. Çentiğin yanına küçük bir yuva açıyoruz. Sert tahtadan, 60 cm bir odun daha kesiyoruz ve iki ucuna güçlü bir ip bağlıyoruz. Bu ip sopanın çevresini saracak kadar uzun ve gevşek olmalıdır. 60cm olan odunumuzu küçük olan odunumuza geçiriyoruz. Ardından hızla ileri gerip yapmaya başlıyoruz bir zaman sonra ateş yanacaktır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*