İnternet bağımlılığı nedir ?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günümüzde internet kullanımı git gide artış göstermektedir. Telefon, tablet, bilgisayar gibi pek çok teknolojik alet bireyler için ayrılmaz bir parça haline gelmiştir. Pek tabii internet kullanımının bu denli artış göstermesinde bireylerin tek tık ile tüm işlerini halletmeleri ilk sırada yer almaktadır. İnternet günümüz dünyasında çoğu teknolojik alet gibi bireyin hayatında ayrılmaz bir parça halina gelmiştir. İnternetle birlikte dilm izlemek, alış-veriş yapmak, araştırma yapmak, para kazanmak, oyun oynamak gibi pek çok alternatif sunulmaktadır. Bu alternatifler aslına bireyin gelişmesini sağlayıp bir adım ileriye götürdüğü gibi bireye bir bağımlılık haline de gelmekte ve bireyi zamanla asosyalleştirmedir. İnternet kullanımının sunduğu alternatifler ile birlikte ortaya çıkan en büyük problem ise internet bağımlılığıdır. İnternet bağımlılığı bireye yalnızca saplık açısından zarar vermekle kalmayıp fiziksel açıdanda zarar vermektedir.

İnternet bağımlılığı adı altında pek çok bağımlılıktanda bahsetmek mümkündür. Telefon, bilgisayar, playstation gibi araçlarda bireylerde bağımlılık yaratmaktadır. Aslına bakıldığında genel olarak bu tür bağımlılıkları ileri teknolojinin yarattığı bir bağımlılık olarak incelemek mümkündür. İnternet bağımlılığı diğer bağımlılıklar gibi belirli bir yaş düzeyi belirtmemekle birlikte her cinsiyette görülebilmektedir. İnternet kullanım yaşı değerlendirildiğinde bu yaş olddukça düşüktür. Genel olarak 12-18 yaş arası çocukluk ve ergenlik döneminde bireyin ve ebeveynlerinin kontrolsüzlüğü ile birlikte internet kullanımı sıklaşıp bağımlılık haline gelmektedir. Bu bağımlılık bireye yalnızca internete bağımlı olmanın yanı sıra psikolojik etkilerde ortaya çıkartmaktadır. İnternet bağımlısı olan bireylerde aynı zamanda dikkat bozukluğu, sosyal bozukluk, depresyon gibi olumsuz pek çok etkisi de olmaktadır.

İnternet bağımlılığı belirtileri arasında çevrimiçi geçirilen zamnaları kontrol etmek zorlaşmaktadır. Aynı zamanda günlük rutin işler aksamakta ve birey sorumluluklarını yerine getirmemeye başlamaktadır. Bireyin internet bağımlılığının artması ile birlilte birey sosyal bir izolasyona geçmeye başlamaktadır. Pek tabii internet bağımlılığı bunların yanı sıra halsizlik gözlerde ağrı ve belirgin rahatsızlıklar baş ağrısı kas ağrısı kilo kaybı gibi fiziksel pek çok rahatsızlığı dda beraberinde getirmektedir.

İnternet bağımlılığına engellemek adına bireyin ya da çevresinin yapması gereken pek çok şey vardır. Bunlar arasında kişiyi internete götüren neden öğrenilmelidir, bunun yanı sıra birey zamanının kullanımını ve önemini de öğrenmelidir. Belirli işler yapıldıktan sonra internet bireye ödül olarak verilmelidir ve kontrollü şekilde kullanımı sağlanmalıdır. Bu internet kullanımı sağlanırken aynı zamanda belirli saatlerde mola verilerek kullanımı sağlanmalıdır. İnternet üzerinde vakit geçirmek yerine, bireyin vakit geçirebileceği farklı alternatifler bulunmalıdır. Eğer birey bunları yapmakta zorluk çekiyorsa bir psikiyatristen de yardım almalıdır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*