Kadınların Hukuki Yollara Başvurmasının başlıca nedenleri

Her kadının hayatında yaşadıkları bazı durumlar nedeniyle hukuk yollarına başvurma hakları vardır. Bu Türk Hukuku’nun kadınlara sağladığı en doğal haklardandır. Kadınlar bu mevcut haklarını iyice öğrenmelidir.

En Sık Görülen Davalar

Ülkemizde bu hakların en başında genellikle boşanma ve velayet davaları gelir.

Eşin, sorumsuz davranışları, kumar ve alkol bağımlılığı, çocukların ve eşin ihtiyaçlarını giderememe, kadına ve çocuklara şiddet, zina, eşin konutu terk etmesi gibi bir takım sebeplerden dolayı bir kadın, kocasına boşanma ve nafaka davasını Aile mahkemesi aracılığıyla açabilir.

Boşanmak isteyen kadın, eğer boşanmadan sonra maddi durumu zayıflayacak ise, yoksulluk nafakası talep edebilir. Erkek kusurlu ise maddi-manevi tazminat davası açabilir. Boşanacağı eşinin çocuklara bakamayacağını biliyorsa, çocukların velayet hakkını talep edebilir. Ayrıca eşten çocukların bakım, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçlarının karşılanması için İştirak Nafakası da talep edebilir. Ayrıca eş, sorumsuz davranıp, evi ile ilgilenmiyor, malları satıp başkaları ile harcıyor, başkalarına kefil olup zarara uğruyor izlenecek en iyi yol Aile Mahkemesine dava açarak mallar üzerine tasarruf yetkisi koydurmaktır, böylece eş malları satamayacaktır.

Aile İçi Şiddet

Aileniz içinde, eşten, kardeşten, babadan şiddet görüyor iseniz en yakın polis, jandarma karakollarına, bir dilekçe ile Aile Mahkemesine, Kaymakamlıklara, Valiliklere ve nerede olursanız olun Cumhuriyet Savcılığı’na aile içi şiddeti bildirebilir, kişinin uzaklaştırma ve hapis cezası almasını sağlayabilirsiniz. Şiddet sadece kadının değil herkesin müdahale edebileceği bir suçtur.

Cinsel Saldırı, Taciz ve Tecavüz

Cinsel saldırı, eşten bile gelse kadın her zaman mahkemede hakkını savunmalıdır. Savcılıklara başvurulduğunda gerekli işlemler uygulamaya konacaktır. İş yerinde tacize uğruyorsanız da gerekli yerlere başvurulduğunda, taciz eden kişi hakkında dava açılacak TCK m.105/2 ye göre ceza yarı oranında arttırılacaktır.

İş yerinde Haksız İşten Çıkartılma

Eğer iş yerinde çalışırken haksız ve mesnetsiz sebeplerden işten çıkartılmış iseniz İş Mahkemesi aracılığıyla işe iade ve alacaklarınızın ödenmesi için dava açabilir, işe iade edilmezseniz bile tazminatlarınızı alabilirsiniz. Kadın, eğer boşandıktan sonra yeniden evlenmek istemiyorsa yasal süre olan 300 günü beklemeden Aile Mahkemesine başvurup hamile olmadığını bildirip yeniden evlenme talep edebilir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*