Konut Kredisi Alırken İstenilen Gerekli Belgeler

Konut kredisi başvurunuz banka tarafından onaylanırsa bankanız sizden belli başlı belgeler ister. Bu belgeler bankada size verilecek başvuru formu, nüfus cüzdanı, tapu, kira geliri varsa tapu veya e-devletten alınan ‘ tapu bilgileri sorgulama’ ekran görüntüsü, kira kontratı ve ödeme dekontu, faiz veya başka bir geliri varsa gelir belgesi gerekli olan belgelerdir. Ek belge olarak çalışma durumunuza göre belgeler istenebilir. Fakat konut kredisinin bu belgeler hariç belli başlı şartları da vardır.

 Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi sahip olmak istediğiniz evi teminat altına alarak bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Ev kredisi almak için belli bir peşinatınızın olması gerekmektedir. Konut kredisi almak istediğinizde tercih etiğiniz bir bankaya başvuru yapmak gerekmektedir. Bankanızın internet sitesi üzerinden veya şubeye giderek kredi başvurusu yapılabilir.

 Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi hesaplamak için kendinize bir değer aralığı belirlemeniz veya alacağınız eve karar vermiş olmanız gerekmektedir. Peşinat oranı, son açıklamaya göre %10 dur. Hesaplama yaparken dosya masrafı, ekspertiz, sigorta gibi ekstraları da hesaplamak gereklidir. Tüm bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarıyla hesaplama yapılabilir. Kredi ürünleriyle ilgili faiz oranı, aylık taksit, ödenecek toplam faiz tutarı, yıllık maliyet oranı, banka tahsis ücreti gibi bilgilere ulaşılabilir.

 Konut Kredisinin Şartları Nelerdir?

Konut kredisi çekebilmek için en az 18, en fazla 70 yaşında olma zorunluluğu vardır. Bankanın sizden istediği gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamış olmalısınız. Konut kredi başvurunuzun olumlu veya olumsuz sonuçlanmasında kredi notunuzun büyük etkisi vardır. Kredi notunuzun yüksek olması ödemelerinizi düzenli yapıp yapmamanıza ve başka bankalarla olan ilişkilerinize bağlıdır. Hane geliriniz kredi çekmeye uygun olmalıdır. Konut kredisi sadece bireysel değildir ve satın alacağınız evle de direkt olarak bağlantılıdır. Genelde konut kredisi verilirken evin inşaası henüz tamamlanmamışsa en az %80 inin tamamlanmış olmasına bakılır. İstisna bir durum olarak alacağınız konut projesinin anlaşmalı olduğu bir banka varsa o bankadan alacağınız kredide evin %80 tamamlanmış olmasına bakılmamaktadır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*