Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncellenir?

Bankalardan kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunan müşteriler bir süre onay sürecinin bitmesini beklemeleri gerekir. Bu süreçte bankaya başvuran müşterilerin kredi veya kredi kartı alabilmeleri için bankalar müşterilerin kredi notlarını inceler ve krediyi alıp alamayacaklarını araştırırlar. Başvuran müşterilerinden kredi notu düşük olanların başvurusu reddedilir, kredi puan yeterli müşterilerin başvuruları kabul edilir. Müşteriler kredi notlarını bankalarına bizzat başvurarak ya da Kredi Kayıt Bürosu’na ait olan resmi Findeks platformu üzerinden öğrenebilirler.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu, güncel ve aktif bir sistemdir. Genel olarak aylık periyotlar halinde güncellenir. Gün içerisinde yapılan işlemler kredi notuna doğrudan yansır. Tabi hesap işlemlerini Kredi Kayıt Bürosuna gönderen banka da bu sürenin belirlenmesinde etkilidir.

Kredi Notu Neye Göre Güncellenir?

Bankalarda yaptığınız işlemlere göre kredi notu güncellenir. Bazı işlemler notunuzu hiç etkilemezken bazıları ise notunuzu bir anda ileriye ya da geriye atmaktadır.

Kredi notunun güncellenmesinde en çok etkisi olan işlemleri şöyle listeleyebiliriz:

  • Kredi kartı borcunuzu her ay düzenli ödemeniz sizin kredi notunuzun güncellenmesine büyük etkiye sahiptir. Net aylık tutarını ödemeye dikkat etmelisiniz.
  • Kredi borcunuz varsa yine aynı şekilde son ödeme gününü geçirmeden ödeme yapmanız gerekmektedir.
  • Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz sizin adınıza kredi notunuzun güncellenmesinde olumlu sonuç yaratacaktır.

Kredi Notu Nasıl Güncellenir?

Kredi notu sistemi Kredi Kayıt Bürosu tarafından güncellenmektedir. Bu güncelleme işlemi şu şekilde gerçekleşmektedir.

  • Güncelleme işlemlerini bankalardan gelen müşterilerin hareketleri sonucunda olmaktadır.
  • Eğer müşteri herhangi bir bankacılık işlemi yapmış ise bu işlem banka tarafından Kredi Kayıt Bürosuna gönderilir.
  • Ardından Kredi Kayıt Bürosu değerlendirmeler sonucunda müşterinin kredi notunu günceller.

Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Daha önce anlattıklarımıza göre kredi notu güncelleme tarihleri hakkında kesin bir şey söylememiz yanlış olacaktır. Her müşterinin kredi notu güncelleme süresi farklıdır. Halk arasında sıkça konuşulan KKB puanı kaç ayda yükselir gibi soruların da kesin denilebilecek bir cevabı yoktur. Müşteriler kredi notlarını sorgulama işlemleri yaparak güncelleme sıklığını öğrenebilirler. Düzenli sorgulama yaptığınızda notunuzun hangi sıklıklarda güncellendiğini öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerini bankaların internet bankacılığından, şubelerinden ya da findeks platformundan yapabilirsiniz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*