Kredi ödemesi gecikmem var Kredi alabilir miyim?

Kredi Nereden ve Nasıl Alınır?

Kredi aslında faizli bir borç sistemidir. Şuan her banka bu hizmeti vermektedir. Fakat genelde toplum en az faiz oranlı bankayla çalışmayı tercih eder. Şuan dilediğiniz bankadan dilediğiniz krediyi alabilirsiniz.

Kredi Gecikmesi Nedir?

Çektiğiniz kredi borcunun ödemesini geciktirmenizdir. Bankanız ödemenizin gecikmesi durumunda size gecikme faizi uygular. Bu faiz maxkmum, kullanılan faiz oranının %30 fazlası olabilir. Ayrıca kredinizin gecikmesi durumunda kredi sicilinize bu durum olumsuz işler ve yapacağınız diğer kredi başvurularınızda etki eder. Bu nedenle kredi borcunuzu geciktirmeniz tavsiye edilmez.

Kredi Gecikmesinde Yasal Süreç ve yaptırımlar

2015 yılında değiştirilen kanunda belirtilene göre banka krediyi alan müşterinin, 2 üst üste borçlarını ödememesi halinde kişinin taksitlerini iptal etme veya kişiden kredinin tamamını isteme hakkı vardır fakat bankalar genellikle bu yaptırımı uygulamak için 3 ay bekler. Genelde 2. Ayda kişi aranır ve uyarılır. 3. Ayda ise yaptırıma geçilir ve yasal süreç başlar.

Kişi Krediyi Ödeyemediğinde veya Zorlandığında Ne Yapabilir?

Kişi çektiği kredi borcunu ödeyemezse borç kapatma kredisi alabilir. Yeniden düzenlenecek bütçeyle geri kalan borçlarını ödeyebilir. Fakat borç kapatma kredisine geç başvurulmamalıdır. Kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkileneceği için bankaların size yeniden kredi vermesi zorlaşacaktır. Bunun için ödediğiniz meblağ sizi hayatınızda olumsuz etkilemeye başladığı anda borç kapatma kredisine başvurulmalıdır.

Kredi Çekmeyi Engelleyen Başlıca Nedenler

  • Kredi notunuzun düşük olması
  • Halen devam eden bir kredi olması
  • Gelirin belgelenememesi
  • Kişinin çalışma durumu
  • Kişinin gelirinin düşük veya yetersiz olması
  • Kefil olma durumu gibi nedenler, kredi çekmeyi engelleyen faktörlerin başında gelir.

Kredi Gecikmem Var Kredi Alır Mıyım?

Kredi gecikmesinin en büyük etkisi kredi notunuza olacağından kredi notunuza bu durum olumsuz yansır. Yukarıda da gösterildiği gibi kredi gecikmesi kredi notunuzu olumsuz ekileceğinden, bu durum kredi çekmeyi zorlaştırır yani engeller. Aslında bu olay kredi çekeceğiniz banka ile de ilgilidir. Bu durum kredi notunuza bağlıdır. Kredi notunuz düşükse kredi almanız zorlaşır fakat yüksek ise kredi almanız kolaylaşır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*