Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Kronik Hastalıklar Nelerdir
Kronik Hastalıklar Nelerdir

Kronik Hastalık Nedir? Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması için belli bir bekleme süresi vardır. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan, kesin tedavisi olmayan, uzun süreli hastalıklardır. Kronik hastalıklar kişinin yaşamsal faaliyetlerini etkilediği gibi düzenli bir tıbbi müdahale gerektirir. Bu hastalıklar kişide bazı dönemlerde ağır bir seyirde ilerlerken, bazı dönemlerde hafif bir şekilde devam eder.

Kronik Hastalıklar Nelerdir
Kronik Hastalıklar Nelerdir

Kronik Hastalık Çeşitleri Nelerdir?

​​​​​​- Bazı kanser türleri

– Kalp ve damar hastalıkları

– Obezite

– Tip2 Şeker Hastalığı

– Eklem iltihabı

– Solunum yolu hastalıkları

– Sürekli olarak devam eden akciğer hastalıkları

– Böbrek hastalıkları

– Bağışlık sistemini bozan ilaç kullanmak

– Hipertansiyon

Kronik Solunum Yolu Hastalıkları

Bu hastalıkların başında astım ve KOAH gelir. Astım, hava yolu etrafındaki tetikleyicilere ( duman, soğuk hava, egzersiz vb.) aşırı tepki vermedi ve bunun sonucunda mukus adı verilen yapışkan salgının üretiminde ciddi artış olur. Bu durum hava yolunun daralmasına neden olur. KOAH ise ( KroniK Obstrüktif Akciğer Hastalığı) solunum sayesiyle akciğerlere giren havanın kolay bir şekilde dışarı çıkamamasıdır. Bu duruma neden olan iki süreç vardır; kronik bronşit ve amfizem.

Eklem İltihapları

Eklem iltihapları (Artrit); eklem üzerinde ısı artışı, ağrı, şişlik, kızarıklık gibi bulguların bulunmasıdır. Eklem iltihabının yeni geliştiği dönemde (akut dönemi) ısı artışı ve kızarıklık görülürken, kronik durumu geldiğinde şişlik, fonksiyon kaybı ve ağrıdır.

Obezite

Obezite ya da şişmanlık, vücutta gerektiğinden fazla yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve ilerlemesi durumunda her türlü hastalığa yol açabilen bir hastalıktır. Kişinin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Obezite, besinler yoluyla alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile ​​​​tüketilen enerji miktarını geçtiği zaman ortaya çıkan bir kronik hastalıktır.

Tip2 Şeker Hastalığı

Tip2 şeker hastalığı, genel olarak 40 yaşının üstündeki bireylerde görülür. Pankreasın yeterince insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeteri kadar kullanılmaması durumunda kan şekerinin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Bu tip diyabetiklerde uzun yıllar boyunca rahatsızlık belirti vermeyebilir.

​​​Kronik Hastalıkları Olabildiğince Önlemenin Yolları Nelerdir?

  1. Sigara içmiyor olmak.
  2. Düzenli olarak fiziksek aktivite yapmak.
  3. Sağlıklı beslenmek. Yeterince sebze-meyve, kırmızı et gibi besin değeri yüksek yiyecekler tüketmek.
  4. Vücut kitle indeksinin 30’un altında olmasına yani obeziteye dikkat etmek.

Bu önerilere dikkat edilmesi sonucu kişide kronik hastalıkların görülme ihtimali %78 oranına kadar düşüyor.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*