Küçük Bir İşletme İçin Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Küçük işletmeniz için bir basın bülteni yazmanız mı gerekiyor?

Çoğu zaman, insanlar basın bültenlerini düşündüklerinde, büyük iletişim ekiplerinin başında bir editörün oturduğu, bir basın açıklaması üzerinde birlikte çalıştıklarını hayal ederler. Peki ya işinizi çok daha küçük ölçekte yönetirseniz? Şirketinizdeki gelişmelerden haberdar olduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz?

Küçük işletmeniz için nasıl bir basın bülteni yazacağınızı merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Ayrıca yardımsız da değilsin.

Aşağıda, boyutu ne olursa olsun şirketiniz için bir basın bülteni yazma adımlarına geçeceğiz.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Basın Bültenleri Hakkında

İlk kez bir basın bülteni yazıyorsanız, ne zaman bir tane yazmanız gerektiğini ve çabalarınızı pazarlama kampanyanızın diğer bölümlerine ne zaman odaklamanız gerektiğini merak edebilirsiniz.

Basın bültenleri pazarlama tekniklerinize yardımcı olduğu için bu harika bir sorudur. 

Bir basın bülteni ile bir e-posta pazarlama kampanyası arasındaki en büyük fark okuyucu kitlesindedir. Diğer pazarlama teknikleriniz için, ürününüzü veya hizmetinizi satın alma olasılığı en yüksek kişilerden oluşan hedef kitlenize ulaşmaya odaklanıyorsunuz. Ancak basın bültenleri yazdığınızda, basına ve şirketinize yatırım yapan kişilere yazarsınız.

Bu nedenle, bu insanlarla konuşmak için yaklaşımınızı değiştirmek istiyorsunuz. 

Basın bültenleri de diğer pazarlama yaklaşımlarından farklı konulara odaklanır. Medyaya gittikleri için satış odaklı olmak yerine haber odaklı olmaları gerekiyor. Bu, basın bülteninizin bir harekete geçirme ifadesi içeremeyeceği anlamına gelmez. Aslında çoğu yapıyor.

İletişim Bilgilerinin Toplanması

Bir basın bülteni yazmaya başlamadan önce alıcılarınızı tanımlamanız gerekir. Bu, yerel basındaki kişilerin iletişim bilgilerinin toplanmasını içerir.

Bunu yapmak için, bölgenize hangi gazete ve televizyon şirketlerinin hizmet verdiğini bulun. Ardından, web sitelerini ziyaret edin ve iletişim bilgilerine bakın. Bu yerlerde genellikle haberle ilgili e-postalar göndermenizi tercih ettikleri haber masaları bulunur. Haber masası e-postaları yoksa, çalışan sayfalarına bir göz atın.

Birçok haber kuruluşu, editör kadrosunun iletişim bilgilerini sağlar. Sizinki yaparsa, basın bülteninizi baş editöre veya yönetici editöre gönderin. Üst düzey yazı işleri personeline haberlerle ilgili öğeleri göndermek daha iyidir, çünkü bunları kendi altındaki muhabirlerden birine atama yetkisine sahiptirler.

Bu noktada, önemli kişilerin de basın bülteninizi almasını isteyip istemediğinizi de düşünmelisiniz. Bunlar, yönetim kurulu üyeleri, yatırımcılar ve hatta yakın bir ilişkiniz olan müşteriler veya bağışçılar olabilir.

Basın bültenlerinizi dağıtmak için yardım ister misiniz? Bu hizmetlere göz atın .

Bir E-posta Yönetim Sistemi Kullanmayı Düşünün

Yerinde bir e-posta yönetim sisteminiz var mı?

Değilse, bir tane almayı düşünmelisiniz. Kişilerinizi sizin için saklarlar ve basın bültenlerinizin daha profesyonel görünmesi için kullanabileceğiniz şablonlar sunarlar. 

Bu, basın bülteni biçimlendirmenizdeki bazı tahmin işlerini ortadan kaldırır ve güvenilir görünmenizi sağlar.

Basın Bülteni Nasıl Yazılır

Peki, bir basın bülteninin nasıl yazılacağı hakkında bilmeniz gereken temel şeyler nelerdir? Küçük işletmenizin basın bültenini, kendisini basına yazmaya adamış tüm ekiplere sahip olanlar kadar iyi nasıl gösterebilirsiniz?

Neyse ki, işletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, yine de profesyonellerin kullandığı teknikleri takip etme fırsatına sahipsiniz. 

Aşağıda bunlardan bazılarına girelim.

Basın Bülteninizin Hedefine Karar Verme

Basın bülteninizi oluşturmak için oturduğunuzda, önce genel hedefinizi belirlemelisiniz. 

Bu basın bülteniyle neyi başarmak istiyorsunuz? İşe aldığınız yeni bir kişiden bahsetmek veya şirketiniz hakkında önemli bir güncelleme yapmak ister misiniz? Herkesin bilmesini sağlamanız gereken yaklaşan bir etkinliğiniz mi var?

Amacınız ne olursa olsun, yazmaya başlamadan önce olabildiğince açık bir şekilde tanımlandığından emin olun. Bu, hedefinize doğru yazabileceğiniz için yazma sürecini kolaylaştıracaktır.

Haber Yapısını Kullanın

Yukarıda belirtildiği gibi, bir basın bülteni yazdığınızda medya, hedef kitlenizin önemli bir parçası haline gelir. Bu insanlar hikayenizi yerel (hatta bazen ulusal) bir habere dönüştürme fırsatına sahipler. Bu, size çok fazla dikkat çekme ve potansiyel olarak yeni müşteriler kazanma fırsatı verir.

Bu nedenle, basınla en iyi nasıl iletişim kuracağınızı bilmeniz gerekir. Medya profesyonellerinin gözünde, basın bülteninizin organizasyonlarına iyi uyan bir hikaye olması gerekir. Bu, hikayenizi bir haber olarak sunmayı öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir.

Muhabirler haber değeri taşıyan hikayeler yazarken belirli bir yapı kullanırlar. Her zaman kurşunla başlarlar ve vücutla devam ederler. Basın bültenleri genellikle bir harekete geçirici mesajla sona erer.

Kurşun Yazma

Başlangıç, tüm ilgili bilgileri içeren ilk paragrafta birkaç cümleden oluşur. Bu, 5 W ve 1 H’yi (kim, ne, nerede, ne zaman, neden ve nasıl) cevaplamayı içerir.

Potansiyel müşteriyi hızlı bir özet olarak düşünün. Basın bülteninizin yalnızca ilk veya iki satırını okuyacak zamanları olsaydı, birinin ne bilmesini istediğinizi kendinize sorun.

Vücut

Ardından, baştaki tüm bilgileri daha ayrıntılı olarak tekrarlayan gövdeyi yazın.

Önemli bilgiler her zaman en üste yakın, daha az önemli bilgiler ise altta. Vücudunuz birkaç paragraf uzunluğunda olabilir. Genel olarak, yine de, basın bülteninizi kısa ve öz tutmaya çalışmalısınız.

Eylem çağrısı

Sonunda bir harekete geçirici mesaj ekleyin.

Bu, doğrudan basın bülteninizin amacına bağlıdır. Daha fazla basının ilgisini çekmek istiyorsanız, muhabirleri sizi aramaya ve röportaj yapmaya davet edin. İnsanların belirli bir amaca hizmet etmesini veya bir satın alma yapmasını istiyorsanız, bunu yapabilecekleri bir düğme veya bağlantı ekleyin. 

Daha Fazla İş ve Kariyer Önerisi mi İstiyorsunuz?

Bir basın bülteninin nasıl yazılacağını öğrenmek, çoğu zaman birçok işletme sahibinin halkla ilişkilerinin önemli bir parçasıdır.

Neyse ki, tekniği benimsemek ilk göründüğü kadar ürkütücü olmayabilir. Güçlü bir basın iletişim listeniz varsa, basın bülteninizin amacını belirlediyseniz ve haber yapısına göre yazmayı öğrenirseniz, hikayenizin fark edilmesini sağlama şansınızı artıracaksınız!

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*