Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nedir
Kürtaj Nedir

Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj nasıl bir işlemdir? Nasıl yapılır? Kürtaj hakkında yeterli bilinçlendirilmemeden dolayı kürtaj nasıl bir işlemdir? nasıl yapılır? gibi sorular oldukça kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Kürtaj nedir? Kürtaj işlemi, daha doğrusu küretaj, basitçe rahim içerisinden istenmeyen gebeliklerin ya da gebelik sonrası bebeğe ait kalan parçaların çıkarılması ve alınması işlemidir. Neden kürtaj yapılır? Planlanmamış gebeliğin sonlandırılması için kullanılan bir tabir olan dilatasyon-kürtaj, kesinlikle bir aile planlama yöntemi olarak düşünülmemelidir. Modern aile planlaması konusunda yeterince bilinçli olmalı ve gebeliklerinizi öncelikle bu şekilde önlemeye çalıştığınızdan emin olmalısınız. Eğer düşük meydana gelmişse bu sefer retansiyon küretaj olarak adlandırılan yönteme başvurulmalı ve rahim içinden atılamayan parçalar için bir temizleme olarak işlem görülmelidir. Ayrıca rahmin patolojik bir durumu söz konusu ise yine kanamaları önlemek ve rahim içini temizlemek için probe küretaj yöntemi uygulanır. Kürtaj uygulaması Kürtaj nasıl yapılır sorusu birçok kadın için korku veren bir süreç olarak görülmektedir.

Kürtaj Nedir?
Kürtaj Nedir?

Oysa uygun uygulamalar ile sağlıklı ve ağrısız bir tahliye mümkündür. Kişi jinekolojik masada muayene edilir, doğru bir bilgilendirmeden sonra genel anestezi ile uyutulur. Damar yoluyla verildiği için anestezi, yalnızca bir iğne batması hissi uyandıran sorunsuz bir uygulamadır. Hastanın anestezi etkisine girmesi ile spekulum ile vajen açılır ve rahim ağzı görülür hale getirilir. Vajen antiseptiklerle temizlenir teneculum ile cervix çekilip düz bir biçim verilir. Gebeliğin haftasına göre buji yardımıyla rahim ağzı genişletilir ve vakum enjektör ile gebeliğe dair istenmeyenler aspire edilir. Tüm bu işlemler sırasında kadın hiçbir şey hissetmez ve işlem birkaç dakika kadar sürer.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*