Kuru Öksürük Hakkında Bilgiler

Kuru öksürüğe neden olan faktörler

Kuru öksürüğün en önemli üç neden vardır. Birincisi geniz akıntısıdır genellikle sinüzitten kaynaklı öksürükler kuru vasıflı öksürüklerdir. Diğer neden ise akan akıntıya karşı akciğerlerin aşırı derecede cevap veriyorsa buda genellikle alerjik nedenle olur buna bronşun aşırı duyarlılığı denilmektedir bu tür durumlarda da kuru öksürüğe rastlanmaktadır. Kuru öksürüğün pek bilinmeyen diğer nedeni ise reflü öksürüğüdür. Kuru öksürüğe neden olan başka küçük etmenlerde vardır. Bazı tansiyon ilaçları kuru öksürüğün en önemli nedenleridir. Bu yüzden öksürüğü değerlendirirken hastanın anlattığı her şey çok önemlidir. Bunun yanında uzmanlarında sorgulaması gereken birtakım şeyler vardır. Mesela bunlar kişi sigara içiyor mu , alerjik yapısı var mı? midede asit kaçmaları oluyor mu?, kullandığı ilaçlar nelerdir, öksürüğün süresi ne kadardır hasta hangi saatlerde daha fazla öksürmektedir vb. benzer birtakım soruların cevabı bulunmalıdır.

Kuru Öksürük Tedavisi

Akut kuru öksürükte kullanılan ilaçların en önemlisi geniz akıntısını azaltan ilaçlardır. Bu ilaçlar genellikle hap şeklinde olduğu gibi sprey şeklinde de olabilir. Alerjik akıntılarda alerjiyi azaltacak burun spreyleri birtakım bronşlara kullanılan yani bronştaki aşırı duyarlılığı ortadan kaldıracak inhalerler bunlar kuru toz inhalerleridir ve ağız yoluyla uygulanırlar bunlar en çok kullanılan ilaç çeşitleridir. Eğer buna bir viral enfeksiyon eklenmişse antiviral tedaviler, bakteriyel enfeksiyon eklenmişse antibiyotikler buna eşlik eden ilaçlardır. Ama asıl tedavi kuru öksürükler de inhalerlerdir. Kuru öksürüğün en önemli nedenleri dumanlardır. mesela sigara dumanı olan yerde kişi öksürüyorsa bir süre sigara dumanı olan yerden uzaklaşınca öksürük ortadan kalkacaktır. Kişi kapalı bir havuza giriyorsa ve orda öksürüyorsa genellikle klor alerjisi düşünülür ve ortamdan uzak durmak öksürüğü ortadan kaldırır. Yani kişide kendisinin alacağı önlemlerde öksürüğü ortadan kaldırabilir. Kişi ilk olarak etkeni saplayıp o etkenden uzak durarak sorun ortadan kaldırılabilir.

Kuru Öksürük Nedir?
Kuru Öksürük Nedir?


Kuru Öksürüğü Önlemek İçin Neler Yapılabilir

Kuru öksürük eğer geniz akıntısından kaynaklanıyorsa genellikle burun tıkanıklığından oluşmuştur. Burun açıldığı zaman bu öksürük ortadan kalkacaktır. Geniz akıntısında bazı semptomatik grip ilaçları vardır bu ilaçlar kullanılabilir. Eğer kuru öksürük alerjik bir nedenden oluyorsa o zaman alerji ilaçları kullanılır eğer öksürük buna cevap vermiyorsa birtakım inhalerler kısa süreli olarak kullanılmaktadır. Öksürük eğer kullanılan ilaca bağlıysa mesela tansiyon hastası olan kişinin kullandığı tansiyon ilacına bağlı ise kullanılan ilaç değiştirilir. Öksürük reflüye bağlı bir öksürük ise mise asitlerini öldürücü tedaviler uygulanıyor. Kuru öksürüklerin arkasında birkaç mekanizma yattığı için bir tedavi şekli uygulandığında tedaviye cevap alınamayabilir o zaman diğer mekanizmaları da kapsayacak yöntem uygulanır.

Sigara kuru öksürük yapar mı?

Sigara içmek öksürüğün en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Başlangıçta basit kuru bir öksürükle başlar ama ilerleyen dönemlerde kuru öksürükler balgamlı öksürüğe dönüşürler buda hastalığın artık yerleştiğini kronik bronşitin oluşmaya başladığının en önemli göstergesidir. Sigaranın etkisi başlangıçta basit etkilerdir. Dolayısıyla sigara bırakıldığı an kesilecektir. Fakat sigara içimi uzayınca mesela günde on adet ve on yıldır sigara içen kişi de öksürüğün şiddeti fazla olacaktır. Sigara başlangıçta kuru öksürüklere neden oluyor fakat bu zaman içersinde bronştaki zararı artırdıkça oradaki salgıların miktarı artacak ve buna bağlı olarak da balgamlı öksürüğe dönüşecektir. Balgamlı öksürüğe dönüştükten sonrada zaturreler,enfeksiyonların daha çok yerleşmesi basit bronşitin uzamış bronşite dönüşmesi gibi birtakım komplikasyonlar olur. Sigara içen kişilerde zamanla balgamda kan gözükebilir.

Kuru Öksürük Nedir?
Kuru Öksürük Nedir?

Kronik öksürük tedavisi

Kronik öksürüğün sebebi eğer sinüzit ise akıntı azaltılıp antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer öksürüğün nedeni eğer kronik bronşit ise bronşiti ortadan kaldıracak inhalleler yada antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer öksürüğün sebebi sigara ise sigaralı ortamdan uzak durmak en önemli tedavi yöntemidir. Bol sıvı almak uzamış öksürüğün en önemli tedavilerinden bir tanesidir. Çünkü zorlanarak çıkarılan balgamı su çözüp çıkmasını kolaylaştıracaktır. Uzayan öksürüğün sebebi tüberküloz ise tüberküloz tedavisi ayrı bir tedavidir altı aylık bir tedavi dönemi vardır. eğer kötü hastalıktan kaynaklanıyorsa öncelikle hastalığı tespit etmek hastalığın neden olan sebep akciğer kanseri ise akciğer kanserinin evresini tespit etmek önemlidir. Uzayan öksürüğün nedeni basit bir ilaç kullanımı ise ilaçtan uzak durmak tedavi prensibidir. Viral veya bakteriyel bronşit ise öksürüğün sebebi virüse yönelik antiviral tedaviler veya bakteriye yönelik anti bakteriyel antibiyotik tedavileri yeterli olacaktır. Semptomları rahatlatmak çok önemli çünkü hasta şiddetli ağrılar sökmekte zorluk çektiği balgam ve ateş eşlik edebilir bunun için bunlara uygun destek verici tedavi yöntemi uygulanır.

Kronik öksürüğe kişi kendi başına bir tedavi yöntemi uygulamamalıdır. Başlangıçta semptomlara iyi gelecek yöntemler uygulanabilir fakat öksürük bir haftayı geçmesine rağmen devam ediyorsa mutlaka bir uzmana gözükmek gerekir çünkü bundan sonra gelişebilecek komplikasyonlar daha uzun ve şiddetli tedaviye ihtiyaç duyabilir. Doktora başvurup doktorun hastaya önereceği röntgen kişi tarafından ret edilmemelidir. Yapılacak en önemli tetkik röntgendir. Röntgen sonucunda bir şeyden şüphe edildiği zaman akciğerlerin kesit kesit gösterimini sağlayan tomografiler öksürüklerin nende kaynaklandığı tespit etmede çok etkili bir yöntemdir. Eğer sinüzit nedenli olduğu düşünülüyorsa öksürüğün sinüs tomografileri çekilir reflü düşünülüyorsa gastroskopi yapılır. Alerji nedenli olduğu düşünülüyorsa alerji testleri yapılabilir.

Kronik öksürüğe neden olan faktörler

Üç haftayı geçen öksürüklere kronik öksürük teşhisi konulmaktadır. Kronik öksürüklerin basit nedenleri olabileceği gibi komplike nedenleri de olabilir. En kötü hastalıklar akciğer kanseri ses telleri kanseri bronş kanseri gibi hastalıklar uzamış öksürüklere nende olabilir. Fakat bunların arkasında başka belirtilerde vardır tek belirti uzamış öksürük değildir. Tedaviye rağmen cevap alınamayan zaturrelerde de uzamış öksürüklere neden olabilir. Bunun sonucunda akciğer apseleri bazı kistlik akciğer hastalıkları görmek mümkündür uzamış öksürüklerin arkasında. Devam eden öksürüklerde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Kişi kendi kendine tedavi yöntemi uygulamamalıdır. Çünkü basit yöntemlerin uygulanma dönemi geçmiştir ilk olarak hemen doktora başvurulmalıdır. Doktora semptomlar anlatılmalı kullanılan ilaçlar söylenmelidir. Doktor şikayetleri dinledikten sonra akciğer röntgeni uygular hastada. Eğer akciğer röntgeninde belirgin bir şey yoksa o zaman devam eden öksürüğün basit nedenleri olan sinüzit reflü alerjik kaynaklımı diye araştırma yapılır. Sinüzitlerde uzamış öksürüklerin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bunun yanında mutlaka baş ağrısı burunda tıkanıklık kulaklarda basınç artışı gibi bir takım semptomlarda buna eşlik eder sinüzitte. Reflü de ise bazen sırta vuran şiddetli ağrılar göğüste yanmalar buna eşlik edecektir. Astımda nefes darlığı hırıltılar olacaktır. Hepsinin ayrı ayrı bulguları vardır.

Kronik öksürük görülen hastalıklar

Kişi sigara içiyorsa ve öksürüğü üç haftadan fazla sürmekteyse buna balgam veya balgamda kan gözükmesi nefes darlığı hırıltı eşlik ediyorsa bu bir sürü kötü hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıklar kanser tipi hastalıklar olabileceği gibi zaturreler akciğer apseleri kronik bronşitler amfizem gibi çok ciddi komplikasyonlar oluşabilecek ve hayat kalitesini düşürebilecek hayatı tehdit edebilecek hastalıklarda olabilir. Sigara içen kişinin kendini takip etmesi gerekir eğer başlangıçta kuru öksürük sonrasında balgam eşlik ediyorsa ve balgam rengi gittikçe koyulaşıyorsa sarıdan yeşile dönüşüyorsa çıkartmakta zorlanılıyorsa ateş eşlik ediyorsa nefes almakta zorlanıyorsa gece hırıltılı solunumla uykudan uyanıyorsa bu kronik bronşitin en önemli bulgularından bir tanesidir. Bu yüzden bu semptomları gören kişin hemen bir uzmana gözükmesi ve ilaç tedavisi görmesi gerekir. Bu tür hastalıklarda ölüm riski yüksektir. Sigara içen kişi zamanla balgamda kan görmeye başlamışsa kilo kaybı olmuşsa hemen röntgen çekilip kanser şüphesi varmı yokmu diye bakılması gerekir. Kişi sigara içmiyorsa bile bu kişide kanser riski olmayacağı anlamına gelmez. Kişi sigara içmeden de öksürük kilo kaybı balgamda kan gibi semptomlar görüyorsa bu tür kişilerde mutlaka bir uzmana gözükmelidir.

Kanlı balgama yol açan nedenler

Sadece kan tükürüyorsanız kan tükürme ile kanlı balgam arasında fark var demektir. Kanlı balgam akciğerden gelen bir şeydir. Kan tükürmek ise genellikle üst solunum yollarından kaynaklanan bir şeydir. Daha basit nedenlerden dolayı olabilmektedir. Örneğin, burun damarlarındaki kanama olabilir, boğazdaki küçük damarın çatlamasına bağlı küçük bir farenjide bağlı kanama olabilir. Ama balgamın içinde şerit şeklinde bir kan görülürse veya koyu kahverengi balgamla karışık kan görülürse genellikle bu akciğerden akut ya da geçmişten gelen bir kanamanın bulgusudur. Bunun çok iyi takip edilmesi gerekir. Renkli bir kanamanın yanında balgam görülürse bu genellikle bronşit bulgusudur. Ama normal balgamın içinde kan görülürse uzamış bazı hastalıkların, kanserlerin bulgusu olabilir. Bu yüzden uzmanlar tarafından önemsenmektedir. Her balgamda görülen kan kötü hastalık bulgusu değildir. Akut bronşitlerde ve kronik bronşitler de buna çok rastlandığı düşünülüp panik olmadan basit tedaviler görülüp ondan sonra tetkik edilmesinde fayda vardır.

Balgam tedavisi için neler yapılır?

Balgamın tedavi edilebilmesi için bunun gerçekten enfekte olup olunmadığına bakılması gerekir. Bunun içinde hasta uzmanlara balgamım koyulaştı, yeşerdi, sarardı ifadelerini kullanıyorsa hastaya antibiyotik tedavilerinde ekspektoran denilen balgam söktürücü tedaviler verilir. Ama kişinin balgamı beyaz, köpük şeklinde ise balgamın çıkarılmasında zorluk çekilmiyorsa, burada yapılacak olan şey her gün düzenli su içmektir. Grip geçirilmiş ve buna bağlı bir balgam oluşmuşsa bol su alınmalı, ıhlamur çayları içilmeli, bitkisel çayla içilmelidir. Balgamın sökülmesinde yardımcı olacaktır. Alınacak olan her sıvı şey balgamın sökülmesine yardımcı olacak şeylerdir. Balgamda kan gözükmeye başlamış ise alınacak olan tedavi yapılacak olan tetkiklere bağlıdır. Tetkiklere göre teşhisi konulur ve balgamın neye bağlı olduğu tespit edilir. Eğer nedeni kronik bronşit ise balgamın çıkması zorlaşacağı için nefes darlığının oluşacaktır. Kronik bronşit tedavilerinde antibiyotik tedaviler verilir, balgam söktürücüler verilir. Balgamın rengi çok önemli bir göstergedir.

Balgam görülen hastalıklar

Kişi normalde balgam çıkarıyor, ama miktar olarak artmaya başlamış ise, renginde değişme olmuş ise, yanında nefes darlığı, kilo kaybı, halsizlik, gece terlemesi gibi başka semptomlar eşlik etmiş ise, balgam tehlikeli boyuta gelmeye başlamış demektir. Balgam çıkmakta zorlanmaya başlamış ise, miktar olarak da artmaya başlamış ise, bu balgama enfeksiyonun da eklendiği anlamına gelir. Balgamda kan görülmeye başlanmış ve bu kan tek bir kez görülmekle kalmayıp birkaç kez tekrarlamış ise zaman içinde de artmaya başlamış ise tehlike ifade eder. Bunların takip edilmesi gerekir.

Balgamlı öksürük

Sigara içen insanlar da balgam beklendik bir tablodur. Herkesin balgam söküyorum diye ilaç kullanımına başlaması doğru değildir. Ama balgamın takip edilmesi çok önemlidir. Kişi sabah kalktıktan sonra her zaman ki gibi öksürüp balgam çıkartıp rahatlıyorsa bunun beklendik bir şey olduğu düşünülüp sıvı alınmaya devam edilir. Ama balgamın rengi değişmeye başladıysa, çıkartmakta zorlanmaya başlandıysa, kişi sabah kalktığında doluluk hissediyorsa, hırıltı duyuluyorsa, nefes darlığı çekilmeye başlandıysa, hafif ateşler olmaya başladıysa, klinik tabloda bozulma olduysa, gece terlemeleri olmaya başladıysa, kişi zayıflamaya kilo vermeye başladıysa, bunların hepsi ciddi hastalık bulguları olabilmektedir. Bunların takip edilmesi çok önemlidir. Uzmanların hastalara sordukları ilk şey şu anda söktüğünü bir şey var mı, söküyseniz rengi ne renktir sorusudur. Genellikle hastalar buna bakmaktan çekinirler. Ama en önemli göstergelerden bir tanesi de budur.

Özellikle sabah balgam çıkarma

Sabah balgamının en önemli sebebi sigaradır. Sigara içen kişilerde sabah kalkıldığı zaman zorlanarak çıkarılan beyaz renkli balgam oluşur. Bu balgam beklendik bir şeydir. Çünkü normalde sigara içmeyen insanlardaki salgı yapan hücrelerin sayısı birken sigara içenlerde bunun beş katı bu hücrelerin miktarı artmaktadır. Sekresyon miktarı da buna bağlı olarak artacaktır. Balgamın çıkması iyi bir şeydir. Çıkmaması kötü bir şeydir. Eğer balgam çıkmazsa içerde tıkanıklıklara neden olabilir. Balgamın çıkıp çıkmadığının takip edilmesi önemlidir. Balgamın çıkarken rengine bakılması önemlidir. Çünkü balgamın rengi uzmanlara hastalığın enfekte olup olmadığı hakkında fikir verecektir. Eğer kişinin balgamı beyazsa enfeksiyonu yok demektir. Ama kişinin balgamı sararmış ve yeşillenmeye doğru gidiyorsa, buraya bir enfeksiyon eklenmiş anlamına gelir. Balgam gri ise dışardan nikotin, iritan gazlara maruz kalınmıştır ve kişi bunları dışarıya balgamla atıyordur. Balgam kırmızı ise bir kanama var demektir. Balgam koyu renkli, pas rengi ise burada ciddi bir enfeksiyon, zatürree bulgusu olabilir. Balgamın renginin, sıklığının, miktarının takip edilmesi önemlidir.

Balgam renkleri ve anlamları

Balgam eğer beyazsa bu genelde sigara balgamıdır. Normal beklendik bir tablodur. Eğer balgamın rengi gittikçe koyulaşmaya başlıyor ise, sarıyken yeşile dönüyorsa, balgama bir enfeksiyonun eklendiği anlamına gelir. Balgama eğer enfeksiyon eklenmiş ise balgamın miktarı artacaktır, çıkması zorlaşacaktır. Balgamın rengi gittikçe koyulaşıyor ise, rengi kahverengiye dönüyor ise bir zatürreeden ya da bronşitin ileri evresinden, bronkopnömoni denilen bronşitlerin de ilave olduğu zatürreelerden bahsedilebilir. Eğer balgamın içinde siyah noktacıklar şeklinde şeyler görülüyorsa bu dışarıdaki kirli havanın getirdiği bir sekresyondur. Kişide bunu balgamla atmaya çalışıyordur. Kırmızı koyu renkli balgam görülüyorsa kötü hastalık habercisi olabilir veya bir bronşitin alevlendiğinin bulgusu olabilir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*