Kuzey Kore Nasıl Bir Ülke?

Topraklarının yüzde 80’i dağ sıralarından, ormanlardan ve platolardan oluşan; Kore Demokratik Millet Cumhuriyeti olarak da tanıdık Kuzey Kore, Kore Savaşı sonrasında Kuzey ve Güney Kore olmak üzere ikiye bölündü. Ülke, Dünya üzerindeki diğer komünist ülkelere göre daha kapalı bir rejimdir. Ülkenin güneyinde Güney Kore, kuzeyinde Çin ve Rusya, doğusunda ise Japon Denizi yer alır. Ilık bir iklime sahip Kuzey Kore, değerli madenler bakımından zengin bir ülkedir. Su Baskını felaketleri ve kuraklıklar ise bir arada görülebilmektedir. 2009 sayımlarına tarafından ülkenin nüfusu 23.923.118’dir. 2 lehçeye sahip Kore dili kesin olmamakla birlikte Altay dil grubundadır. Bunlar Seul ve Pyongyang lehçeleridir. Ülkenin başkenti Pyongyang’dır. Kuruluş tarihi 15 Ağustos 1945 olarak geçer.

Resmi olarak Ateist yapıya sahip bir devlet olan Kuzey Kore’de Budizm inançları da yaygındır. Ülkede insan hakları değerlendirmeleri yapmak “kapalı yapı” nedeniyle mümkün değildir. Buna karşın ülke; her yıl iki bin kadarı batılı ülkelerden almak üzere dört yüz bin turist kadar ziyaret edilir. Gelenlerin büyük kısmı Kŭmgangsan dağlarında bulunur ve fazla ufak bir bölümü Pyongyang’ı adım atar. Otoritelerinin devlete ait ifadelerine tarafından konuklara yalnızca ülkenin muhakkak bölgeleri için müsade verilir. Hükumete kadar ülkede insan hakkı ihlali yaşanmamaktadır ve DPRK’daki sosyalist sistem dolayısı ile insanlar özgürce seçimlerini yapıp somut ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Dünyanın en Askerleşmiş ve kalabalık ordu nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Kuzey Kore’de, 2 milyon aktif ve 5 milyon civarı değiştirme şiddet mevcuttur. Koşul “az kalsın her dört Kore vatandaşından biri” gibi bir rakama tekabül etmektedir. Kimyasal, nükleer ve biyolojik silahlar ne yazık ancak sık sık füze denemeleri yapan bu ülkede mevcuttur. Ülke yönetiminin en büyük destekçisi Çin Halk Müziği Cumhuriyeti olsa da; Kasım 2010’da Wikileaks kadar kamuoyuna açıklanan belgelerde, Kuzey Kore rejiminin dağılmasını ve Kore Yarımadasının Güney Kore rejiminin yönetiminde birleşmesinden yandan olduğu açıklanmıştır. 1973 Arap-İsrail savaşında 20 pilot ve 19 personel ile Araplara yardım vermiş ülkedir bununla beraber.

Dünya’da yerin en altına yapı edilmiş metrosu (100 metre) bu ülkede başkentte bulunur. Nükleer saldırılara karşısında bir barınak olması düşünülmüştür. Üst seviye devlet adamları, spor grupları ve benzer statüde bulunanlar ülke dışına çıkabilmektedir. Halkı devlet tarafından songbun adlı sistemle 3 esas derslik ve 51 kategoride gruplanıyor. Her vatandaşla ilgili sıcacık dosya tutuluyor. Devlet bu sistemle vatandaşı politik olarak güvenilir ve riskli grubuna ayırıyor. Kore’de konut satışı da yasaklanmış. Evler devlete ait. Çocuklar evlenene değin aileleriyle yaşamak zorunda. Evlenince çiftlere 30-50 metrekarelik küçük bir ev veriliyor ve bu süre emrindeki ama yine de songbun puanı dikkate alınıyor. Devletin resmi olarak varlığını kabul etmediği songbun, eğitim ve çalışma hayatında da belirleyici. En kalifiye ve en çok çalışan işçi jurnal 700 gram pirinç, birkaç kilogram et ve 20 yumurta alabiliyor yani kupon sistemi mevcut. Her hangi yabancı radyo dinleyerek dünyada olup-biteni öğrenmek isteyeni en az 15 sene hapis bekliyor. İnternet ise ülkede bulunmuyor. Saç modelleri dahi; 14’ü erkek ve 14’ü kadın için – devlet göre belirleniyor.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*