Lehim Nedir? Lehim Hangi Maddelerden Oluşur?

Lehim nedir
Lehim nedir

Lehim Nedir, Lehim Ne Gibi Saf Maddelerden Oluşur?

Lehim genellikle kalay (Sn) %60 ve kurşun (Pb) %40 gibi elementlerden oluşmuş olan alaşımlar olup, yüksek ısı etkisiyle düşük erime noktasına sahip  çelik ve benzeri metalleri birleştirmek yada tutturmak için kullanılır.Lehim elektriği iletme özelliğine sahip olduğundan elektronik tarzı ürünlerin üzerinde uygulanmasın da problem oluşturmaz. Lehim kalitesi içinde bulunan Kalay (Sn) ile doğru orantılıdır. Zira kalay (Sn) oranı ne kadar fazla olursa, işlem sırasında erime noktası düşecek ve işlemin hassaslığı giderek artacaktır.

Lehim nedir?
Lehim nedir?

Lehim sadece Kalay (Sn) ve Kurşun (Pb) gibi elementlerden oluşmaz. Bazı metaller için üretilmiş özel Lehimler de vardır ve bunlar Gümüş (Ag), Çinko (Zn), ve Antimon (Sb) içerir. Mesela bazı metallerin erime noktaları çok yüksek metallerde (450 derece ve üzeri) Sert Lehim işlemi uygulanır. Genelde 450 derece ve altı ise yumuşak lehim olarak adlandırılır.Sert Lehim genelde endüstride ve sanayide kullanılır. Sert lehim farklı özellikteki ürünlerin birleştirilmesinde de kullanılabilir. Aynı zaman da sert lehim yapmak çabuk ve pratiktir.

> ilk evvel lehim uygulanacak yüzeyler kaba kirlerden arındırılır.

>Ardından lehim uygulanacak metaller aralarında 1 mm boşluk kalacak şekilde tutulurlar.

> Uygulamasına göre havya yada alev metallere tutularak erime işlemi uygulanır.

> Lehim artıkları yüzeyden temizlenerek işleme son verilir.

Son olarak Lehim günümüzde son derece yaygın olarak kullanılan ve kurallara uyulduğu takdirde pratik ve hızlı gerçekleşen sonuçlar verir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*