Mantar Nedir? Mantar Hakkında Bilgiler

Mantar Nedir Mantar Hakkında Bilgiler
Mantar Nedir Mantar Hakkında Bilgiler

Mantar nedir? Mantarın yararları ve Zararları nelerdir? Kaç çeşit mantar vardır? Mantarın zehirli olduğu nasıl anlaşılır? Mantar zehirlenmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Mantarlar görünümde ve ortamında bitkiye benzetilmiştir tarih boyunca fakat günümüzün gelişen bilimsel araştırmalarında, mantarların bazı özelliklerinin bitkiye bazı özelliklerinin de hayvanlar alemine çok yakın olduğu kanıtlanmıştır. Mantarlar vitamin ve mineraller açısından çok zengindir fakat protein deposu şeklindeki bilgiler tamamen yanlıştır. Mantar sindirimi oldukça zor olan bir organizmadır. Tamamen mantara dayalı diyet yapmak yanlış olur. Mantar toplayıcılığı çok zevkli bir uğraşı, hobi yada spor gibidir. Ormanda temiz havada hareketli bir uğraşıdır.

Mantar Nedir Mantar Hakkında Bilgiler
Mantar Nedir Mantar Hakkında Bilgiler

Kaç çeşit mantar vardır?

Dünyada türü bilinen 1 milyona yakın mantar çeşidi vardır. Bu mantarların büyük bir bölümü, mikro mantarlar sınıfındadırlar ve bunlar 2 milimetreden küçük mantarlardır. Bu mantarlar arasında insanoğluna yararlı ya da zararlı birçok mantar türü bulunur. Makro mantarlar ise 2 milimetreden büyük mantarlardır. Bu makro mantarların büyük bölümü tropik kuşağında yaşarlar ve ülkemizin de bulunduğu kuşakta ise tahmini 10 – 12 bin çeşit mantar bulunmaktadır.

Mantarın zehirli olduğu nasıl anlaşılır?

Mantarların zehirli olduğunu anlamak için geçerli bir metot yoktur. Bu konudaki bütün genel bilinen yanlışlar zehirlenmelere yol açmaktadır. Mantar uzmanları zehirli yada zehirsiz mantar diye bir sınıflandırma yapmazlar. Uzmanlar için mantar yenildikten sonra en ufak bir sindirim sorunu bile mantarın zehirli olduğu noktasında sınıflandırma yaparlar. Mantarlar yenebilen, yenmeyen, zehirli ve öldürücü mantarlar diye sınıflandırılması yapılır.
Beyaz mantarlar yenir ve zehirsizdir, sütü akan mantarlar yenebilir diye çok yanlış bilgiler vardır ve bu bilgilerin hiç bir değeri yoktur. Mantarların yenilebilir olduğu sürekli güncel kaynaklardan kontrol edilmelidir. Çünkü; eskiden yenilebilir mantarlar şimdilerde zehirli ve öldürücü olduğu kanıtlanmıştır.
Ülkemizde yaklaşık 15 kadar öldüren mantar tür mevcuttur ve bol miktarda bulunur. Zehirli mantar türü ise yaklaşık 200 kadardır. Yine çok büyük sayıda mantar türü de yenmez mantarlardandır. Yenmeme sebepleri küçük olmaları, sert olmaları, pis kokmaları gibi nedenler olmaktadır.

Mantar zehirlenmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Zehirli mantarı yedikten bir kaç saat sonra bazı belirtiler meydana gelir. Bu belirtiler genellikle sindirim sorunlarıdır. Kusma, ishal, terleme, göz bebeğinin küçülmesi gibi belirtiler de görülür. Bu tip zehirlenmelerde mutlaka en yakın hastaneye gidilerek tedavi ettirilmelidir. En korkulan zehirlenme ise; mantarı yedikten 12 – 24 hatta 48 saat sonra başlayan belirtilerdir. Bu tip zehirlenmeye yol açan mantarlar öldürücü mantarlardır. Bilinmesi gereken en önemli şey bu öldürücü mantarlara karşı her hangi bir pan zehir yoktur.
Eğer mantar zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız öncelikle sakin olup hiç zaman kaybetmeden hastaneye gidip uzman doktora başvurmalısınız. Hastane ortamında profesyonel ünitelerde tedavi ettirilmelidir. Eğer yediğiniz mantardan bir örnek varsa mutlaka doktora bu mantar örneğini de götürmelisiniz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*