Motor yağlama sistemi nedir?

Motor yağlama sistemi hakkında her şey

Motorlu taşıtlardan tutun da çim biçme makinaları, iş makinaları hatta o koca koca vinçler, hepsi bir çeşit motora sahiptir. İster benzinli ister dizel olsun içten yanmalı motorlar birbirlerine sürtünen metal parçalara sahiptir. Yakıtın patlaması ile elde edilen güç yanma odasında başladığı yolculuğa tekerleklere veya diğer hareketli parçalara aktarılana kadar pek çok metal parçanın yardımıyla devam eder. İşte bu metal parçalar ki hayatta kalmalarını motor yağlama sistemine borçludur.

Motor yağlama sistemi neleri sağlar?

  • Sürtünmeyi Azaltır

Motor yağını haznesinden veya deposundan alıp sürtünen parçalar arasında dolaşmasını sağlayan bir yağ pompası hemen her motorda mevcuttur. Bu popa sayesinde yağın dolaşması için tasarlanış özel kanalları takip eden basınçlı yağ güncel motorlardaki turbo sistemlerinden, eksantrik veya kam millerinden, supaplardan, silindirler ve piston arasındaki boşluktan geçerek tekrar hazneye döner. Bu sayede sürtünen tüm bu parçaları yağlar rahat hareket etmelerini sağlar.

  • Motoru Temizler

Motor yağı motor bloğunun içinde yaptığı bu yolculuk boyunca geçtiği her yerde oluşmuş olabilecek irili ufaklı pislikleri içine alarak devam eder. Her ne kadar yağ sayesinde birbirlerine temas eden parçalar büyük ölçüde aşınmasa da her şeye rağmen kopmuş çok küçük metal parçaları veya bir şekilde motora girmiş olabilecek küçük yabancı parçalar ortamda olabilir. Motor yağı tüm bu yabancı ve muhtemelen motora büyük zararlar verebilecek parçaları toplayarak bu iş için özel yapılmış bir yağ filtresinden geçirir ve süzer. Motoru temizler, ve bunu defalarca yapar. Eskimiş yağı motorumuzdan çıkarken gördüyseniz renginin koyulaşmış olmasının sebeplerinden birisi de budur.

  • Sıcaklığı Kontrol Eder

Hem yanma odasındaki patlamalar hem de sürtünen parçalar motor içerisindeki sıcaklığın yükselmesine sebep olur. Motorların soğutma sistemleri bu durumu kontrol etmek için ayrıca hava veya su kullanıyor olmasına rağmen yağın hemen her deliğe giriyor ve en çok ısınan parçalara doğrudan temas ediyor olması sebebiyle soğutmaya etkili bir şekilde katkısı söz konusudur.

  • Sessizlik sağlar

Tıpkı insanların diz kemiklerindeki kıkırdakların sağladığı gibi sert yüzeylerin birbirlerine temasını azaltarak ve kolaylaştırarak sessiz çalışmaya destek olurlar.

  • Verimi arttırır

Motor yağı temiz, sessiz çalışan, çok ısınmayan ve sürtünmesi kontrol altında tutulan bir motorun daha az yakıt tüketerek daha güçlü olmasına kısaca daha verimli olmasına büyük katkı sağlar. Bunun yanı sıra motorda yakıtın patladığı yanma odası ile pistonların ve silindirlerin arasındaki çok minik boşlukları doldurmasından dolayı patlamanın gücünün tamamının tekerleklere aktarılmasına da katkısı büyüktür.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*