Mudurnu Nerede? Nasıl Gidilir?

Mudurnu Gezi Rehberi

Mudurnu Anadolu’nun en güzel köşelerinden Mudurnu Deresi’nin iki yanına kurulmuş 600 yıllık geleneklerini yaşatan kadim bir yerleşimdir. Metropol hayatının karmaşasından kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmak ve bu gizemli beldeyi keşfetmek isteyenler tarafından özellikle yaz dönemleri daha çok tercih edilmektedir. Yöre halkının birbiriyle iç içe olduğu, Mudurnu’da 1300’lü yıllardan kalma tarihi eserleriyle doğa ve tarih alanında turistler için büyük bir cazibe merkezidir.

Mudurnu Gezi rehberi

Mudurnu Gezilecek Yerler

İlçede gezilecek yerler oldukça fazla sayıda bulunuyor.

Bazıları şunlardır:

  • Yıldırım Beyazıt Camii: Yıldırım Beyazıt tarafından 1374 yılında yaptırılan Yıldırım Beyazıt Camii bölgedeki en eski yapı olma özelliğini koruyor. Şekil olarak kare biçiminde olan caminin kubbesi oldukça büyüktür. Bazı rivayetlere göre ilk büyük kubbe denemesi Osmanlı tarafından bu kubbe üzerinde olmuştur. Bu bakımdan Osmanlı’nın en güzel mimari eserleri arasında yer alır.
  • Mudurnu Kanunu Sultan Süleyman Camii

    Mudurnu’da bulunan en eski yapılardan Kanuni Sultan Süleyman Camii 1546 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Ahşap tavan, taş duvar, tek şerefe ve tek minareden oluşan bu cami bu özellikleriyle Selçuklu mimarisini anımsatır. Bazı rivayetlere göre cami, istediği büyüklükte yapılmadığı için kapısına kilit vurulduktan sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatından 50 yıl sonra hizmete açılmıştır.

  • Saat Kulesi: İlçenin tek kulesi, doğusunda bir yamaç üzerinde yer alan 1890-1891 yılları arasında yapılan Mudurnu Saat Kulesidir.1900 yılında yaşadığı yangının sonucunda Mudurnu hapishanesindeki mahkumlar tarafından çevredeki taşlarla onarımı yapılır. Kulenin saati 12 metre uzunlukta ve 185 kilo ağırlığındadır ve Mudurnulu bir demirci tarafından yapılmıştır. Her saat başı bölgedekilere saati hatırlatan, saat kulesinin olduğu bölümden en güzel Mudurnu manzarası izlenebiliyor.
  • Yıldırım Beyazıt Hamamı: Osmanlı döneminde mimarisinde süslemeleri ve yapının mimarisiyle bir milat olarak görülen Yıldırım Beyazıt Hamamı 1382 yılında inşa edilmiştir. Bazı mimarlar yapının bölmelerini ve süslemelerini hayranlıkla karşılamışlardır. Bu sebeple ilgi çekici bir tarihi yapı olarak hizmet vermeye devam etmektedir.
  • Diğer Yerler: Mudurnu ilçesinin Turistik ziyaretçiler tarafından ilgi çeken diğer yerleri ise, Keyvanlar Konağı, Tekkeliler Konağı, Pertev Naili Boratav Kültür Evi bulunur. Ayrıca tarihi yapısını günümüze kadar koruyarak sit alanı ilan edilen Mudurnu evleri de ziyaret edilebilir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*