Nasıl Subay Olunur?

Nasıl Subay Olunur
Nasıl Subay Olunur

Subay Nasıl Olunur? Subaylık için Gerekli Şartlar nelerdir?

Türkiye’de en önemli mesleklerden biride Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev almaktır. İster Subay ister Çavuş olarak bir çok kademede görevler bulunur. Bu yazımız içerisinde sizlere Subay Nasıl Olunur? Subay olmak için gerekli şartlar nelerdir? bunları açıklayacağız.

Bu Meslek gerçekten son derece Onurlu bir o kadarda güzel bir meslektir. Çünkü birçok kişi Üniversite okuyup bitirse de iş imkanı bulamıyor bu nedenle Bu mesleğe yönelebilirsiniz. Her mesleğin kendine göre zorlukları ve şartları var. Bakalım Subay olmak için ne gibi şartlar varmış hep birlikte görelim.

Nasıl Subay Olunur?
Nasıl Subay Olunur?

Subay Nasıl Olunur? Subaylık için Gerekli Şartlar nelerdir?

Subay Nasıl Olunur?

Öncelikle Ortaokulu bitirdikten sonra liseye başlamadan önce Askeri lise sınavlarına giriş yapmanız gerekmektedir. Subay olmak için en önemli unsur budur. Önce yazılı sınav ardından da sağlık testi ve yüz yüze yapılacak testlerden başarı ile geçmeniz lazım. Burada 5 yıl kadar eğitim alır ardından da Harp Okuluna girişiniz sağlanır.

Askeri Lise Sınavlarına Kimler Girebilir?

Subay Olmak için gerekli şartlar nelerdir?

En fazla 16 yaşında, en az 13 yaşında olanlar
Aşağıdaki boy ve kilo şartlarına uymak; alt ile üst sınıflar belirlenmiş durumdadır.
13 yaşında olanlar; 140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg
14 yaşında olanlar; 146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg
15 yaşında olanlar; 152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg
16 yaşında olanlar; 158 cm/ 44,9 kg 185 cm/ 80,8 kg

Subay Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Her açıdan sağlam ve fiziksel görünüşü bakımından düzgün olmak, gereken sağlık koşullarına uymak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu olmamak, vücudun herhangi yerinde dikkati çekecek kadar yara, yanık gibi izlerin olmaması, düz taban olmamak, işitme sorunu olmaması, renk körlüğü, görme bozukluğu olmaması vs. gibidir)

-Türkçeyi kusur olmadan konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak)

-Okul bitirme derecesi (son beş yılın ortalaması) 75 olması gibi koşulları taşıyanlar sınav başvurusunda bulunabilir. Gereken koşullar hakkında ayrıntılı bilgi için Türk silahlı Kuvvetlerinin resmi internet sitesini takip edebilir yada bizzat gidip bilgi alabilirsiniz.

Yazılı sınavlar her yıl nisan ayında yapılmaktadır. İlköğretim düzeyinde sözel ve sayısal bölümlerden oluşan testler uygulanmaktadır. Yazılı sınav sonuçları, en yüksek puan alan adaydan başlanarak genel başarı sırasına konulur ve değerlendirme sonucunda çağrılacak aday sayısına bağlı olarak bir baraj puan belirlenmektedir.

Yazılı sınav için belirlenecek baraj puanını aşan adaylar, 2. seçim aşamasına katılmaya hak Kazanır. 2. seçim aşaması sağlık muayenesi, bedeni yeterlilik ve psiko teknik testleri, mülakat aşamalarından oluşmaktadır.

Lise Mezunları Subay Olabilir mi? Nasıl Olurlar?

Lise mezunları ya da başvurunun yapılacağı yıl liseden mezun olabilecek durumda olanlar subay olmak için deniz, kara ya da hava harp okuluna başvuruda bulunabilir Ancak meslek lisesi mezunları başvuramaz. Harp okuluna başvurmak için gerekli şartlar şöyledir;

-Harp okuluna başvurmak için öncelikle üniversite sınavına girmiş olmak ve kurumun kılavuzda belirteceği baraj puanı almış olmak gerekmektedir. (bu puan genelde 260-270 olmaktadır değişiklik gösterebilmektedir)

-En fazla 20 yaşında olabilirsiniz

-Kılavuzda belirtilecek olan boy-kilo sınırlarına uymak

-Gereken sağlık koşullarına uymak gerekiyor. Başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgiye Türk silahlı kuvvetlerinin resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Üniversite Mezunları Nasıl Subay olur?

Üniversiteden mezunsunuz fakat Subay olmak istiyorsunuz. Hiç geç kalmadınız. Subay olma şansınız halen var.

Sözleşmeli subay olmak için yazılı sınav, ön sağlık, fiziki kabiliyet ve yeterlilik testi ve mülakat aşamalarının hepsini başarıyla tamamlamak gerekiyor. Yaş sınırı lisans mezunları için 27, yüksek lisans mezunları için 32’dir.Genelde sözleşme için Subaylar Mayıs ve Temmuz ayındadır.

Subaylıkla ilgili konumuzu daha noktalıyoruz. Bu yazımız içerisinde Subay nasıl olunur? Subay olmak için gerekli şartlar nelerdir? hepsi hakkında bilgiler verdik. Sizin de sorularınız varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*