Nerede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Nerede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?
Nerede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Nerede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Günümüz teknolojisinde cep telefonu, tablet veya bilgisayarlar sayesinde bireyin konumunu bulması oldukça kolaylaştı. Konum, herhangi bir duruma bağlam sağlayan kilit veri noktalarını ekler, nerede ve ne zaman sorularına cevap vermeye yardımcı olur. Coğrafi konum ise, aşağıdaki birkaç yoldan birini kullanarak konumunuzu belirlemeye çalışır.

Konum Servisi Neyle Yapılır

Ülkemizde TURKCELL operatörün sağladığı mobil servis sayesinde NEREDEYIM yazıp 2222’yi tuşlayarak o an durduğunuz yerin, cadde, sokak, mahalle şehir, semt olarak konumunu ve sağlık, emniyet ve acil durum telefonlarını öğrenebilirsiniz. Tüm konum servisleri ise şu şekildedir;

Nerede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?
Nerede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

GPS (Global Konumlandırma Sistemi)

Global Konumlandırma Sistemi, herhangi bir akıllı telefonun içinde bulunan GPS ile gerçekleşir. Günümüzde yapılan en büyük hatalardan biri de, cep telefonlarımızın konum bilgisini açık tutmamızdır. İnternet üzerinden konumumuzu sadece bizim görmediğimiz gerçeğini unutmamak gerekir. GPS özellikli akıllı telefonunuz varsa ve yüksek doğruluk moduna ayarladıysanız, konum verilerini buradan alabilirsiniz. GPS, konum bilgisini GPS uydu sinyalinden hesaplar. En yüksek doğruluğa sahiptir. Android akıllı telefonların çoğunda, hassasiyet 10 metreye kadar çıkabilir. Yurt dışında ve yurt içinde kullanılan bazı siteler, kişiye tek tık ile konum göstererek yardımcı olmaktadır.

Mobil Şebeke Konumu

Yerleşik GPS yongası olmayan bir kablosuz modem veya telefon kullanıyorsanız konum bilginiz mobil ile aktif hale gelir. GPS uydusunun sinyalinden ziyade, bu sefer mobil sağlayıcıdan gelen sinyalleri kullanır. Mobil ağ konumuna erişmek, bir uygulama veya yazılımın cihaza indirilmesini gerektirmez.

WiFi Tabanlı İç Mekan Konumlandırma Sistemi

Kızılötesi, Radyo frekansı ve Ultrasonik ses tabanlı teknolojiler sayesinde oldukça gelişen, konum belirleme servisidir.

IP Adresi Konumu

Bu, konumunuzu aygıtlarınızdaki en yakın Genel IP Adresine göre algılar. Mevcut IP bilgisine bağlı olarak şehir, bölge ve hatta ülke düzeyindedir. Çoğu kişi IP adreslerinin, İnternet’in bilgisayarınıza içerik aktarmasına yardımcı olan bir tür dijital adres olduğunu bilir. Ya da belki de hiç kimse IP adresinin ne olduğunu bilmiyor veya umursamıyor. Fakat bilinmelidir ki IP adresiniz sizin internetteki işaretiniz anlamına gelmektedir. IP adresiniz web sitelerine ve çevrimiçi olarak bağlantı kurduğunuz insanlara IP adresinizden çok, bir sayıdan daha fazlasını verir. Aynı zamanda, isterlerse bu IP adresini tekrar kendinize doğru takip etme yeteneği verir. Size ait olan IP üzerinden coğrafi konumunuz dahi geri alabilirler. Nerede bulunduğunuzu görmek için hiç kimsenin veya hiçbir web sitesinin IP adresinizi IP arama sitesi üzerinden kullanmasına izin vermeyiniz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*