NFT Nedir – Ne İşe Yarar ?

nft nedir

Christie’nin müzayede evinde 69 milyon dolara yalnızca dijital bir sanat yapıtı satıldı. Ancak kazanan şahsi bir heykel, fotoğraf ve hatta bir baskı dahi almadı. Bunun yerine, NFT olarak öğrenilen eşsiz bir dijital jeton kazandı. Peki ya bu eşsiz jetonlar nedir? NFT ne işe fayda ve nasıl kullanılır? İşte bu yazımızda suallerinize yanıt bulacaksınız.

NFT Nedir?

NFT Non Fungible Token Değiştirilemez Token anlamına kazanç. NFT, özünde bir kripto para üniteyi olarak bedeli yakalayan tahsil edilebilir bir dijital varlıktır. Değiştirilemez bir şeydir. Misalin 10 liranız varsa bunu iki adet 5 lirayla değiş tokuş edebilirsiniz. Fakat NFT’ler değiştirilmesi olanaksız ve cinsinin tek misali jetonlardır. Bu jetonların, yakında Bitcoin’i dahi geçip tüm dünyada bir patlamaya neden olacağı düşünülüyor.

NFT, teknolojide eşi olmayan bir şeye karşılık kazanç. Bir konut veya cinsinin tek misali olan Mona Lisa gibi bir tablo olabilir. Tablonun bir fotoğrafına sürükleyebilir veya bir baskı satın alabilirsiniz, ancak sadece bir adet orijinal tablo olacaktır. İşte NFT’ler de böyledir.

NFT’ler, dijital dünyada rastgele bir mal parçası gibi alınıp satılabilen “cinsinin tek misali” varlıklardır, ancak kendilerine ait somut bir şekilleri yoktur.

NFT’ler Nasıl Çalışır?

Fotoğraflar gibi ananesel sanat yapıtları, cinsinin tek misali olduğu için bedellidir. Ancak dijital dosyalar basitçe ve ebedi bir biçimde arttırılabilir. NFT’ler ile sanat yapıtları, alınıp satılabilen dijital bir sahiplik sertifikası oluşturmak için kullanılabilir.

Kripto para ünitesinde olduğu gibi, blok zinciri olarak öğrenilen paylaşılan bir defterde bu sahibin bir kaydı bulunur. Kayıtlar, dünya çapında binlerce bilgisayar tarafından yakalandığı için sahtecilik yapılamaz. NFT’ler aynı zamanda sanatçıya, misalin gelecekteki rastgele bir token satışından bir kesinti verebilecek uslu kontratlar da kapsayabilir.

Peki Kopyalanma Nasıl Yasaklanır?

Milyonlarca insan Beeple’ın 69 milyon dolara satılan sanatını gördü ve görüntü rakamsız kere kopyalanıp paylaşıldı. Çoğu gidişatta sanatçı, yapıtlarının telif hakkını elinde meblağ, böylece kopyalar üretmeye ve satmaya devam edebilirler.

Ancak NFT’nin müşterisi, “orijinal” çalışmaya sahip olduğunu ispatlayan bir “jetona” sahiptir. Bazı insanlar bunu imzalı bir baskı satın almakla karşılaştırır.

İnsanlar Jetonlar İçin Milyonlarca Dolar  Ödüyor mu?

Evet, ne yazık ki sanal alem artık barbar bir orman gibi görülüyor ve insanlar bir jeton için parasını tüketmekten çekinmiyor.

NFT’lerin Değeri Nedir?

Kuramda, herkes işini bir NFT olarak satmak için belirtebilir, ancak son zamanlarda milyonlarca dolarlık satış manşetlerine alaka arttı.19 Şubat’ta, Nyan Cat’in animasyonlu bir Gif’i uçan bir pop-tart kedinin 2011 seneyi görüntüsü 500.000 dolardan fazla bir ölçüye satıldı. Birkaç hafta sonra müzisyen Grimes, dijital sanatının bir kısmını 6 milyon dolardan fazla sattı.

Tokenleştirilen ve satılan yalnızca sanat değil. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, önerileri 2,5 milyon dolara erişen ilk tweet’in bir NFT’sini de sattı. Hatta bu tweeti alan Türk bir yatırımcıydı. Aynı zamanda Christie’nin dijital sanatçı Beeple tarafından 69 milyon dolara NFT satması dijital sanatta yeni bir rekor kırdı.

NFT Nasıl Üretiliyor ?

Kripto para ünitelerinde olduğu gibi, blok zincirini gözetmenin etrafsal tesirleri mevzusunda evhamlar var. NFT’ler Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanmış ERC-721 token standardına göre üretiliyorlar. Kullanıcıların blockchain’in teknik dünyasında boğulmaması için operasyonun basitçe hakikatleştirilmesini olası kılan platformlar bulunuyor. NFT üretebilmek için lüzum olan tek şey dijital kripto para cüzdanı. NFT olarak üretilmek istenen dosya, bu platformlar aracılığıyla IPFS sistemine yükle.

NTF Nasıl Kullanılıyor ?

NFT, eşsiz bir imzayla çalışan tek bir NFT’yi yaparak, dijital bir yaratıcı çalışmanın suni kıtlığına neden olmak için kullanılabilir. Sanat yapıtlarının NFT’leri bu sebeple imzalı öğelere eş. Bir NFT’nin eşsiz kimliği ve mülkiyeti, blok zinciri defteriyle doğrulanabilir.

NFT’ler, eşsiz, 40 basamaklı bir harf ve sayı dizisini hesaplayan bir algoritma olan kriptografik bir karma işlevi aracılığıyla işlenen meta bilgilere sahiptir. NFT’ler ayrıca birden çok platformda varlık beraber çalışabilirlik ihtimalini yaratmak için kullanılır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*