Ölüler Kabirlerine Geleni Görür mü?

Ölüler Kabirlerine Geleni Görür mü?

Umumiyetle belli başlı-baba, diğer akraba ve dost kabirleri, Allah’tan ruhları için dua ve istiğfar etmek için ziyaret edilir. Ölüler adına yapılan hayır sevapların onlara ulaşacağı sahih hadis ve icma delilleri ile sabittir. Ölülerimizi ziyaret sırasında, onların ruhları için Allah’a dua edilir, Kur’an okunur, yapılan iyiliklerin sevapları bağışlanır.

Kabirlere ağaç dikmek sevaptır. Dikilen ağaç ve bitkilerin ölünün ruhundan azabın hafifletilmesine sebep olacağına dair hadisler mevcuttur. Hristiyanların yaptığı gibi kabre çelenk götürmek mekruh olarak görülür. Dua ve istiğfarın ölülerin ruhları için faydalı olacağına şu ayet-i kerime de kötüye işaret eder:

“Ey Rabbimiz, bizi ve iman ile bizden önce geçmiş olanları yarlığa. İman etmiş olanlar için kalbimizde bir kin vazgeçme” (Haşr, 59/10).

Peygamber Efendimiz (asm) bir kabir yanından geçerken yanındakilere “Selam size ey müminler yurdunun sakinleri!” diyerek selamlama vermelerini emir buyurmuşlardır. (Müslim, Cenaiz, 102; Ebu Davud, Cenaiz, 79; Nesâî, Taharet, 109; İbn Mace, Cenaiz, 36, Zühd, 36; Muvatta’, Taharet, 28)

ölüler kabirde bizi görür mü
ölüler kabirde bizi görür mü

Selam anlayana verileceğine kadar, ölüler kendilerini ziyaret edenleri tanıyorlar demektir. Müdakkik alimlerden birisi olarak bilinen İbn Kayyım el-Cevziyye de ölülerin özellikle cuma ve cumartesi günleri ziyaret edip dua edenlerden ve çocuklarının güzel davranışlarından duydukları sevinci nakleder. (İbn Kayyım el-Cevziyye, Kitâbu’r-Ruh, 10)

“Mezardaki kardeşleriniz için Allahü teâlâdan korkunuz! Yaptığınız işler, onlara gösterilir.” Baskın-i Tirmizi bu rivayeti Numan b. Beşir’den nakletmiştir. (Nevadiru’l-Usul, 2/259; İbnu Ebiddünya, el-Menamat, 1/ 5; Beyhaki, Şuabu’l-İman,12/471 ) “Yaptığınız işler, ölülere bildirilir. İyi işlerinizi görünce sevinirler. Kötü işlerinizi görür görmez üzülürler.” (İbnu Ebiddünya, el-Menamat, 1/9)

Birey kabrin başında kolayına gelen Kur’an ayetlerinden okur. Kabirde Kur’lahza okunması sünnettir. Çünkü Kur’lahza okumanın sevabı orada olanlara ulaşır. Ölü de hazır olan gibidir. Onun hakkında da Allah’ın rahmeti umulur. Kur’an okumanın peşinden kabulünü umarak ölüye dua edilir. Çünkü dua ölüye avantaj verir. Kıraatin peşinden yapılan dua kabul olunmaya daha yakındır. (Vehbe Zühayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, III/91-92)

Kabri ziyaret eden kimsenin Yâsin suresini okuması müstehaptır. Çünkü Hz. Enes’deri rivayet edildiğine göre, Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur: “Her kim kabristana girer de Yâsin’i okur ve sevabını ölülere bağışlarsa, o gün Allah Teâlâ onların azabını hafifletir. Kendisinin de bu kabristandaki ölüler sayısınca sevabı olur.”

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*